Публікації
 

Напередодні виборів влада не схильна інформувати про свою діяльність

Світлана Смаль

Нещодавно голова Херсонської облдержадміністрації Сергій Довгань на засіданні лідерів обласних партійних організацій заявив, що КВУ симпатизує блоку Віктора Ющенка “Наша Україна”. Цю заяву губернатор прочитав з папірця, після чого запитав: а що ж таке КВУ?

Про цей випадок розповів минулого понеділка на засіданні медіа-клубу “Південь” голова херсонської обласної організації Комітету виборців України Дементій Білий. Дементій Васильович офіційно заявив:
– Ніколи Комітет виборців України не підтримував жодного з політичних блоків. Я змушений зробити цю заяву, щоб у журналістів не виникало сумнівів з приводу нашої заангажованості: кредо КВУ – позапартійність, непідтримка нікого з кандидатів.
До речі, в облдержадміністрації поговорюють, що папірець, з якого читав текст заяви Сергій Васильович Довгань, не був призначений для широкого розголосу.
Цією заявою лідер обласної організації КВУ відкрив засідання медіа-клубу, де зібралися журналісти, щоб послухати про результати другого етапу моніторинга рівня відкритості влади на Херсонщині. Нагадаємо: про перший етап дослідження “Вгору” писала на початку червня цього року.
Власне, за підтримки коаліції “Партнерство за прозоре суспільство” Херсонська обласна організація КВУ проводить подібні моніторинги із 2002 року. За цей час спеціалісти проаналізували 1804 випуски 25 районних, міських та обласних газет, Інтернет-ресурси органів влади на Херсонщині і в Україні в цілому. В рамках моніторингу проведено аналіз стану розвитку державної служби на Херсонщині, дослідження діяльності депутатів Верховної та місцевих рад, вивчення громадського сприйняття соціально-економічних проблем в області та шляхів реформування органів влади. На першому етапі дослідження було виявлено, що місцеві виконавчі органи влади та органи місцевого самоврядування користуються низькою підтримкою населення, деякі заходи влади, що направлені на покращення ситуації в області сприймаються мешканцями області негативно. Більшість людей, яких опитувала соціологічна лабораторія ХОО КВУ просто не знала про роботу влади.
Після оприлюднення перших результатів досліджень, які показали низький рівень інформування владою населення, облдержадміністрація й міськвиконком значно покращили свою роботу: реагували на критичні публікації, контролювали регулярну наповнюванісь офіційних сайтів (www.oda.kherson.ua; www.city.kherson.ua). Міськвиконком разом із громадською організацією “Розвиток” випустив диск “Влада і громада”...
Але, за словами Дементія Васильовича, ситуація значно погіршилася на початку цього року. Наприклад, із сайту облдержадміністрації десь зникли розпорядження попередніх керівників за минулі роки. Позитивні тенденції в інформаційній політиці органів виконавчої влади були знівельовані. Як результат, значно (майже у 4 рази) знизився рівень підтримки населенням органів обласної виконавчої влади. Все більше розповсюдження серед херсонців отримують ідеї прямих виборів керівників держадміністрацій та інших форм контролю за діями влади.
– Газета “Губернські вісті”, яка мусить інформувати про роботу влади малозабезпечені верстви населення, перетворилася на нищівний „кийок” для районної преси, – констатує Дементій Білий. – Газета виходить раз на тиждень і роздається безкоштовно величезними накладами в 50-100 тис. екземплярів (за останніми даними – 300 тисяч, авт.). Там друкується телевізійна програма і, звичайно, продаж місцевої та незалежної преси різко знижується. Адже у зв’язку із нерозвиненістю рекламного бізнесу, програма є чи не єдиним стимулом продажу для багатьох газет... Нам здається, що Херсонська область останнім часом була віддана на відкуп передвиборним очікуванням представникам влади. В ЗМІ побільшало анонсів, обіцянок, але дуже мало аналітичних досліджень, немає відгуків посадових осіб на критичні публікації з боку преси тощо.
Сьогодні, на думку Дементія Білого, чи не єдиний позитив в інформаційній сфері краю – це веб-сайт Херсонського міськвиконкому. Він активно поповнюється рішеннями сесій та розпорядженнями міського голови. Тобто, інформацією, яка згідно з українським законодавством мусить бути легкодоступною для всіх громадян і яка потрібна громадянам для контролю і свідомої участі в прийнятті рішень владою. І ще один позитивний момент з’явився у роботі облдержадміністрації – це регулярне інформування громадян про поточну роботу керівника області й управлінь на веб-сайті www.oda.kherson.ua .
Але в цілому напередодні виборів КВУ відмічає різке погіршення інформування владою про свою діяльність.
Аналітики ХОО КВУ вважають, що для поліпшення ситуації необхідно:
–  припинити “кадрову чехарду” серед органів влади;
–  створити єдиний координаційний центр для поліпшення інформаційної політики органів влади із залученням науковців та відомих журналістів області;
–  розробити комплексну програму інформування населення, яка б передбачала, за прикладом інших областей, створення мережі сайтів органів влади із доступною базою відомостей про рішення та розпорядження місцевих рад та виконавчих органів, а також створення пунктів колективного користування сайтами органів влади;
– покращити роботу системи публічних інформаційних пунктів при бібліотеках області;
– зобов’язати представників влади реагувати на критичні публікації преси.


Всі статті >>>