Публікації
 

Лохотрон «Автоплан» зник із Херсона, а пенсіонери залишилися без грошей

Олександр Данилов

Газета “Вгору” вже писала у № 32(45) від 7 серпня 2003 року про фірму “Автоплан”, що займається продажем автомобілів у кредит.

Нагадаю: тоді Каховська прокуратура відкрила кримінальну справу щодо представника цієї фірми. Він отримав від учасників кредитної системи 30 тисяч гривень готівкою і не переказав їх на рахунок фірми, а поклав у кишеню.
Нещодавно до громадської приймальні коаліції недержавних організацій Херсонщини “Партнерство за прозоре суспільство” звернувся пенсіонер, інвалід 2-ї групи Х.
У кінці 2003 року він та його дружина у центральному універмазі звернули увагу на акцію фірми “Автоплан”. Вони давно мріяли про автомобіль – здоров’я вже не те й ходити важко, тому одразу звернулися до представника фірми. Він був дуже приємний, уважний і обіцяв, що вже десь через місяць-другий – після сплати кількох внесків – подружжя пенсіонерів буде мати омріяну “Славуту”. Подружжя пенсіонерів, порадившись, вирішили, що віддаватимуть одну з двох пенсій на погашення кредиту.
У призначений день їх відвели до офісу представництва “Автоплану” в Херсонській області, й тут вони припустилися найпоширенішої помилки: підписали договір, навіть не прочитавши його, не ознайомилися з основними умовами.
Минуло 4 місяці, пенсіонери сплатили вже більше 1000 гривень, а автомобілем ще і не “пахло”. І тут раптом рахунки до сплати перестали приходити. Відчувши неладне, Х. написав декілька листів до керівництва “Автоплану” з проханням розірвати договір і повернути гроші, а у відповідь – тиша.
Тоді пенсіонери вирішили звернутися за юридичною допомогою до громадської приймальні. І тут юристи виявили, що в договорі і близько немає тих умов, про які розповідав пенсіонерам представник “Автоплану”. Схема була така:
Фірма створює групу учасників (невідомої кількості, це може бути 5, а може і 500 осіб) і кожного місяця “розігрує”(!) один автомобіль на групу. Здійснюється це методом витягання пронумерованих кульок з барабану. Тобто, фактично фірма, приховуючи інформацію про кількість учасників та не інформуючи про місця розіграшів, має величезну можливість для махінацій. Автомобіль можна отримати й після виплати усіх внесків, і через рік, і через 20 років.
Іще одна схема “Автоплану” – проведення аукціону за бальною системою: автомобіль надається тому, хто набере найбільшу кількість балів, а бали набираються в залежності від суми сплачених внесків. У перекладі на людську мову – автомобіль дістається тому, хто виплатив вже суму його вартості. Другий спосіб фірма застосовує лише тоді, коли в неї є можливість передати іще один автомобіль. Тобто, конкретно визначити строк отримання автомобіля неможливо. До того ж, договір просто нашпигований величезною кількістю термінів, суть яких незрозуміла, й усі речення дуже хитро “закручені”. Фірма також не несе майже ніякої відповідальності, а в разі, коли учасник бажає розірвати угоду, то перші 500 гривень йому не повертаються, а всі інші сплачені грошові кошти він може отримати лише після передачі автомобілів усім членам групи – теж невідомо, коли (і сумнівно взагалі).
Спеціалісти приймальні спробували знайти місцеве представництво “Автоплану”, але в Херсоні його вже не виявилося – ще одна ознака класичної фінансової піраміди. Коли перші учасники справді отримують обіцяне, а наступні отримують лише за рахунок розширення кількості учасників і їхніх внесків, піраміда росте – усе добре, спокійно. Але настає час, коли нових учасників не вистачає, щоб своїми внесками забезпечити численні зобов’язання щодо попередніх, і тоді ця піраміда рушиться, а на її уламках залишаються голі й босі одурені “учасники акції”, а організатори з величезними сумами грошей зникають у невідомому напрямку.
Шановні читачі, хочеться дати Вам декілька порад на випадок, коли ви зберетеся укласти з ким-небудь угоду, чи взагалі поставити свій підпис на будь-якому документі.
1. Спочатку ретельно прочитайте документ і переконайтеся, що все зрозуміли. Якщо ви не розумієте якісь його пункти, не соромтесь взяти відстрочку для ознайомлення на день чи два, а ще краще – зверніться за консультацією до юриста, він роз’яснить вам терміни й розшифрує “закручені” фрази.
2. Особливо зверніть увагу на взаємні права та обов’язки: що зобов’язані зробити ви, що – інша сторона.
3. Важливим моментом є санкції, тобто, яку відповідальність буде нести кожна зі сторін при порушенні умов договору.
4. Які підстави та порядок розірвання договору.

Р.S. Юристи громадської приймальні зараз допомагають пенсіонерові Х. підготувати позов до суду та всі необхідні документи. Про результати повідомимо в подальших випусках газети.


Всі статті >>>