Публікації
 

Заяви до суду на ЖЕКи подали 42 херсонця

Світлана Смаль

Наприкінці березня 2004 року представники Територіального відділення Антимонопольного комітету Херсонського обласного управління у справах захисту прав споживачів і міського товариства захисту прав споживачів на засіданні медіа-клубу “Південь” сповістили, що переважна частина скарг херсонців – на неякісні послуги житлово-експлуатаційних організацій та підприємств Херсона.

80% скарг, які надійшли минулого року до Територіального відділення Антимонопольного комітету, стосуються надання житлово-комунальних послуг. А 82% скарг, що отримують працівники обласного управління у справах захисту прав споживачів – на обслуговування внутрішніх мереж у багатоповерхівках.
З часу обговорення болісної для херсонців і жителів області проблеми минуло півроку. Що ж змінилося відтоді?
Про якість послуг, що надаються організаціями і підприємствами Херсонщини сьогодні, продовжили розмову на засіданні медіа-клубу 30 вересня 2004р.
Говорить начальник 2 відділу розслідувань Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Віра Богатирьова:
– Півроку тому ми багато говорили про мінімальний перелік та вартість житлово-комунальних послуг, затверджений рішенням міськвиконкому. Цей перелік не відповідав вимогам законодавства. До того ж, 20 квітня міськвиконком додатково прийняв рішення № 160 стосовно обслуговування житлового господарства у Херсоні. Це рішення порушувало права споживачів і також суперечило вимогам законодавства. На рекомендації й зауваження Антимонопольного комітету міськвиконком не відреагував. Тому наприкінці травня ми порушили справи по двох вищезгаданих рішеннях виконкому.
Антимонопольному комітету вдалося добитися скасування рішення №160. Це, зокрема, означає, що на даний час ліфтове господарство обслуговується ЗАТ “Херсонліфт” згідно чинного законодавства. Тобто, стягнення коштів за обслуговування ліфтів здійснюється разом із внесенням квартплати (принаймні, так мусить бути). Мінімальний перелік послуг зараз також відповідає вимогам чинного законодавства, а також наказу № 214 Держкомунбуду України. Віра Миколаївна запевнила, що на даний час ніяких скарг із цього приводу не надходило. Але проблеми можуть з’явитися у будь-який момент. Тому Антимонопольний комітет ситуацію тримає під контролем.
Натомість зараз до обласного відділення Антимонопольного комітету надходить багато скарг на обслуговування внутрішньобудинкових електромереж. Мережі руйнуються, а нікому до цього діла немає. Про це розповіла начальник 1 відділу розслідувань Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Валентина Васинська:
– Цим питанням ми займаємося останні два місяці. Проблема криється в укладанні угод між “Херсонобленерго” і житловими організаціями стосовно відшкодування витрат на обслуговування внутрішньобудинкових електромереж. Протягом останніх 3 років угоди ці не діяли. Житлові організації мережі обслуговували, але кошти їм не відшкодовували. Чому тривалий час не укладаються договори? Ми з’ясували, що основна причина – відсутність приладів обліку у споживачів і у житлових організацій на комунальні послуги (освітлення, скачування води, робота ліфтів тощо). Зараз знайдено компроміс – обленерго вирішило на добровільних засадах надати значну частину лічильників, щоб встановити їх у будинках на комунальні послуги. Коли ці лічильники будуть встановлені, а угоди укладені, житловим організаціям будуть відшкодовувати кошти. Тоді вони зможуть нормально вести своє господарство. Обленерго також зацікавлене, щоб послуга була якісна і доходила до споживача у повному обсязі. Сподіваємося, що це питання буде вирішено найближчим часом.
Голова міського товариства захисту прав споживачів Віталій Нікітенко відмітив, що у порівнянні з першим кварталом 2004 року якість наданих послуг у Херсоні покращилася на 20%. Віталій Васильович пояснює це активною просвітницькою роботою, направленою на підвищення рівня правової обізнаності споживачів. Товариство проводить її у рамках обласної коаліції “Партнерство за прозоре суспільство” вже не один рік. Усе більше людей дізнається про свої права і вчиться відстоювати їх. Про це свідчить і кількість поданих позовних заяв до суду. Якщо за 9 місяців у 2003 році було подано 17 заяв, то за аналогічний період 2004 року їх було вже 42. Кількість виграних справ зросла з 11 до 22!


Всі статті >>>