Публікації
 

33 скарги журналістів на суддю

Світлана Смаль

Рівно стільки скарг на дії судді місцевого суду Суворовського району м. Херсона Наталії Грідіної подали журналісти і редактори херсонських ЗМІ.

30 вересня 2004 р. під час судового засідання, де розглядалася скарга студентки ХДУ Люби Єрьомічевої на дії губернатора Херсонщини (тоді ще – Сергія Довганя), суддя Наталія Грідіна відмовила в клопотанні про допуск преси – без жодних пояснень про причини. Журналістів усе ж пустили до зали засідань, але тільки як фізичних осіб. Суддя заборонила вести записи у блокнотах та користуватися диктофонами під час засідання (“Вгору” писала про це 7 жовтня в статті “Индульгенция для губернатора?”).
Українське законодавство не містить жодної норми, яка б обмежувала участь журналістів у відкритому судовому процесі або обмежувала їхнє право використовувати диктофони. Тому журналісти вважають, що суддя перевищила свої повноваження. Її дії створили перешкоди законній професійній діяльності журналістів та порушили вимоги ст. 10 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, частину 2 статті 34 Конституції України, статті 29, 43, 45 Закону України „Про інформацію”.
Тому 4 журналісти газет “Вгору”, “Гривна” і “Точка зору”, які були присутні в залі суду, та 3 редактори газет “Вгору”, “Гривна” і “Вільний вибір” подали скарги на дії судді Наталії Грідіної до територіального управління державної судової адміністрації України в Херсонській області, Голові Ради суддів при Херсонському апеляційному суді, Голові Верховного Суду України, до регіональної кваліфікаційної комісії Запорізького апеляційного суду, до прокуратури Суворовського району Херсона. Ініціатором акції виступила Херсонська міська Асоціація журналістів “Південь”, яка нещодавно започаткувала проект “Журналісти Херсонщини – за вільний доступ до інформації”. Газетярам допомагали юрист проекту Олександр Бурмагін та юрист обласного Фонду „Милосердя та здоров’я” Наталя Козаренко.
P. S. Ця публікація стала можливою завдяки підтримці Міжнародного фонду “Відродження” та Офісу з питань демократичних і соціальних перетворень, Бюро по країнах Європи та ННД Агентства США з міжнародного розвитку.


Всі статті >>>