Публікації
 

Зізнання районного прокурора

Наталя Бімбірайте,
позаштатний консультант комітету Верховної Ради України з питань боротьби з оргзлочинністю та корупцією

Речь идет о хорошо организованной группировке (около полсотни “штыков”), вырезавшей на Херсонщине более шести тысяч тонн труб оросительной системы, чем нанесла ущерб на миллионы гривень... Отслеживая ряд “деловых” связей лиц упомянутой группы, удалось установить, что она контролирует так называемый НовоКаховский “пятачок” – в первую очередь торговые точки в Казацком. Именно с ним были связаны многочисленные кровавые разборки с применением оружия. И не мудрено: “пятачок” представляет собой мощное “предприятие” с миллионными оборотами по продаже соленой и копченой рыбы, поддельных коньяков а-ля “Таврия” и даже широкой сети сексуслуг. О проверках соблюдения законности на этом “пятачке” речь пока не идет: ни “опера”, ни налоговая милиция туда и нос не кажут — боятся попасть в какой-либо “капкан”...
Валентин Ковальский,
“Киевский регион”


Фото Андрія Матросова

За роки “кучмізму” злочинці практично знищили систему зрошення на Херсонщині. А обласна прокуратура їм в цьому сприяла.

 

Про це угрупування не раз писала новокаховська, херсонська й навіть столична преса. Читач, мабуть, пам’ятає історію про Дмитрівського дільничного міліціонера Олега Мартиненка, який зібрав докази по факту крадіжки комбайна “Дон-1500Б” вартістю 184 тысячі гривень, який належав ЗАТ “Нове життя”. Директор ТОВ “Агробізнес-2” громадянин Вірменії Симон Бабаян стверджував, нібито купив його за... 264 гривні, при цьому не мав підтверджуючих документів. Постанову про порушення кримінальної справи №160494-04 тоді скасувала обласна прокуратура... як незаконну.
Майора Мартиненка не раз попереджали, аби він припинив розслідування, та він не “прислухався”, і врешті- решт проти нього порушили дві кримінальні справи...
Ця ж сама група діяла і в Новотроїцькому районі, і тут зупинити злочинне нищення зрошувальної системи спробував районний прокурор, радник юстиції Володимир Паньків. Та й він, як і Олег Мартиненко, наштовхнувся на шалений спротив керівництва обласної прокуратури. Районний прокурор складав приписи, якими забороняв вирізати труби для зрошення, а обласна прокуратура приписи відміняла. Він писав доповідні в Генеральну прокуратуру – вони поверталися в обласну прокуратуру “на розслідування”...
Минулої п’ятниці Володимир Паньків провів прес-конференцію в надії, що бодай ЗМІ допоможуть привернути увагу вищого керівництва області й країни до фактів корупції в правоохоронних органах Херсонщини. Ось що розповів прокурор Новотроїцького району Володимир Паньків:
– Уся ця епопея з трубами почалася ще в 2002 році, коли я вперше виїхав у Воскресенку із заступником начальника Новотроїцького районного управління зрошувальних систем, із депутатом райради Єреськом. Тоді тільки починали рити. То була фірма “Компаньйон”, потім фірми мінялися, але за ними “стоять” ті ж самі люди. Я сказав: “Ніяких робіт ви тут не будете проводити”. У 2003 р. пішли скарги на мої дії до обласної прокуратури. Районна прокуратура провела перевірку. Тоді я зрозумів, що потрібна допомога обласної прокуратури.
Восени 2003 р., коли ті самі люди, вже під іншими «вивісками» знов почали рити, мною був внесений припис (це такий документ прокурорського реагування, який підлягає негайному виконанню), щоб припинити вирізання труб. У квітні 2004-го приходив до мене представник фірми “Маяк” Криушенко, я йому сказав, що поки я тут, не дам вирізати труби, що є мій припис, і вони повинні його виконувати.
Тоді вони звернулися до обласної прокуратури. І за кілька днів мій припис був відкликаний, його відмінив прокурор Херсонської області Кузьменко, своїм підписом. Причому, я набагато пізніше отримав інформацію про відкликання мого припису, ніж представники фірми “Маяк”. Майор міліції Шаруділов, заступник начальника Новотроїцького райвідділу міліції, розказав, що зустрів цих людей з фірми “Маяк” наступного дня після того, як був відкликаний мій припис. А вони його знають, бо Віктор Шаруділов за нашими вказівками неодноразово виїздив і припиняв демонтаж труб. Розмахуючи папірцем, вони казали: “От бачите, ну, і чого ви добилися? У нас вже є відповідь обласного прокурора!”.
А через кілька днів прийшло повідомлення до прокуратури района.
У травні 2004 р. відбулася позачергова сесія депутатів Новотроїцького району саме з питання руйнації системи зрошення на території Чкалівської сільської ради. За день до сесії у післяробочий час мені подзвонив Кузьменко на мобільний телефон, раніше він мені ніколи не дзвонив на мобільний. І каже: “Что вы себе позволяете? Вы организовали сессию. Мне звонит замгубернатора, спрашивает, что это там за прокурор беспредельщик, организовал сессию, подбил депутатов... Я запрещаю вам выступать на сессии. Приезжайте завтра с материалами ко мне”.
Я йому відповів, що вважаю своїм обов’язком виступити на сесії. Я виступив на тій сесії й звинуватив першого заступника прокурора області (на даний час) Віктора Матвійчука (який обіймав посаду прокурора Новотроїцького району до мене), в тому, що за його безпосереднього “покровительства” орудують ті каховські фірми на території Новотроїцького району і вирізають труби з меліоративних систем під виглядом “реконструкції”.
З цього приводу обласна прокуратура проводила стосовно мене службове розслідування, за результатами якого мене позбавили премії, мотивуючи тим, що я нетактовно повівся. Хоча я думаю: якби ті факти, що я називав, не підтвердилися, то за такий виступ мене треба було б звільняти з прокуратури.
На тій же сесії депутати прийняли рішення звернутися до Генеральної прокуратури з вимогою перевірити діяльність прокуратури Новотроїцького району і прокуратури Херсонської області. Я теж того вимагав. Депутати надсилали відповідного листа до Генпрокуратури (більше 20 підписів). Але все закінчилося тим, що Генпрокуратура направила його для перевірки в прокуратуру Херсонської області.
Тих фактів, що викладені в статті “Капкан для участкового” в газеті “Киевский регион”, на мою думку, досить, щоб сюди приїхала група з Генпрокуратури. Я добре знайомий з тим, що є такі Каховські фірми “Агроінвест” і “Маяк”, які орудують і в Новотроїцькому, Чаплинському і, здається, в Іванівському районах. І виходить така парадоксальна ситуація: Володимир Ходаковський (колишній голова обласної держадміністрації, нині – голова обласної ради) заявляв, що на зрошення держава виділяє на область мільярди гривень – а тут зрошувальна система вирізається!
Я хотів виступити на колегії (04.02.2005р. – авт.) перед усім керівництвом прокуратури області. Були присутні всі прокурори районів із заступниками, керівництво прокуратури області, начальники відділів. Я хотів розказати, в яких умовах працювала прокуратура Новотроїцького району, як здійснювався тиск, яка вакханалія творилася навколо... Але Кузьменко мене почав перебивати: “Ви не про те говорите. Це не ті питання, що виносилися на колегію.” Я відповів, що якраз моє питання прямо пов’язане з нашою роботою. Андрій Кузьменко наполягав, щоб я покинув трибуну. І запропонував мені або сісти на місце, або покинути приміщення. Я вибрав друге і сказав, що наші стосунки буде тепер з’ясовувати Генеральна прокуратура. Я надам матеріали, які, на мою думку, свідчать про те, що керівниками прокуратури Херсонської області було вчинено цілий ряд корупційних дій на протязі 2004 року і раніше. Я вважаю своїм обов’язком зробити таку заяву.
На мою суб’єктивну думку – люди, які очолюють зараз прокуратуру Херсонської області, дискредитують правоохоронні органи. Тепер буду добиватися розмови з безпосереднім її керівництвом – Святославом Піскуном або його першим заступником Сергієм Вінокуровим.


Всі статті >>>