Публікації
 

Одинадцятий голова

Алла Тютюнник,
член коаліції “Партнерство за прозоре суспільство”, експерт зі стратегій громадських дій задля захисту права громадян на доступ до інформації.

Хто-небудь пам’ятає, скільки разів кандидат у Президенти України Віктор Ющенко обіцяв, що дії влади будуть прозорими? А скільки разів це повторював Президент Віктор Ющенко? Не злічити.
А тепер я хочу запитати у херсонців: хто-небудь знає, яким чином став головою Херсонської обласної держадміністрації
Борис Сіленков? Хто його рекомендував? Із ким його кандидатуру Президент обговорював?


Фото Андрія Матросова

 

Я запитала про це у лідерів партій, що входять до херсонської коаліції “Сила народу” – адже це вони забезпечували в області виборчу кампанію Віктора Ющенка – ні, з ними ніхто не радився. Я запитала у бізнесменів, які вистояли на площі усю революцію, самі друкували листівки, возили їх по селах, за власний кошт відправляли людей на Майдан Незалежності, знімали їм житло, годували, – тільки один із них сказав, що дав лист підтримки – таємно від колег. І з громадськими організаціями ніхто не радився...
Прибувши в Херсон, Борис Сіленков 8 лютого дав інтерв’ю одній із газет, де пообіцяв, що почне свою роботу “...з втілення в життя слів Президента України Віктора Ющенка... про те, що дії влади мають бути прозорими”. Правда, кінець цього інтерв’ю з початком якось не в’язався: “Можу сказати, що процес підбору заступників уже завершено”.
Я знала, що обласні організації партій, які входили в блок “Наша Україна” і в коаліцію “Сила народу”, готували свої пропозиції щодо нових керівних кадрів, отож подзвонила партійним лідерам запитати, кого ж вони нарадили Борисові Сіленкову, кого він мав на увазі, даючи інтерв’ю? І тут з’ясувалося, що новий голова не тільки ні з ким із “Сили народу” не узгоджував ці кандидатури, а й навіть не схотів прийняти партійців, коли ті принесли свої списки до “білого дому”. Очолював делегацію голова обласної партійної організації Народний Рух України і віднедавна депутат Верховної Ради Олександр Ткаленко...
Ці перші кроки нового губернатора стривожили і Бізнес-асоціацію “Херсонщина”, і коаліцію громадських організацій “Партнерство за прозоре суспільство”, і ми разом із партійцями вирішили запросити Бориса Сіленкова на засідання медіа-клубу “Південь”, щоб у присутності журналістів поговорити на тему “Прозорість кадрової політики нової влади”. Керівник медіа-клубу Андрій Матросов розіслав усім запрошення.
...У п’ятницю перший віце-прем’єр-міністр Анатолій Кінах урочисто представив одинадцятого главу області й закликав усіх присутніх до консолідації – при цьому в залі було більше прихильників Віктора Януковича, ніж симпатиків Віктора Ющенка. Виникало питання: хто з ким повинен консолідуватися? Помаранчеві з тими, хто викручував їм руки під час виборів, залякував, розоряв намети, фальсифікував вибори? Чи біло-голубі з тими, хто все-таки вистояв проти їхнього тиску? Під кінець урочистостей з’ясувалося, що голову обласної організації партії “Батьківщина” Віталія Луняко взагалі забули покликати на торжество. А коли той таки пробився до мікрофону й почав говорити про непрозорість дій нового керівництва, хтось мікрофон відключив. І губернатор не вибачився і не дав команди увімкнути його знову...
...І щодня з “білого дому” виходили чутки про роздачу “крісел”, а деякі люди вже й представлялися, як заступники Бориса Сіленкова. І керівник штабу “Наша Україна” Валерій Третяков, який, за свідченням лідерів “Сили народу”, під час виборів більше шкодив кампанії В. Ющенка, ніж допомагав, вже встиг побувати у Б. Сіленкова...
А в понеділок прес-служба облдержадміністрації раптом повідомила, що саме на вівторок і саме на 11.00 (яке співпадіння!) губернатор призначив свою прес-конференцію. Ми перенесли засідання медіа-клубу на 14.00 і знову запросили губернатора. Відповіді не отримали.
У листопаді помаранчева площа Свободи об’єднала багатьох херсонців, отож знову зібратися разом лідерам партій, громадських організацій та бізнесменам не складало труднощів. І вже у вівторок о 9.00 перед обласною держадміністрацією з’явився пікет, організований коаліцією партій “Сила народу”, коаліцією громадських організацій Херсонщини “Партнерство за прозоре суспільство” та Бізнес-асоціацією “Херсонщина”.
О 9.30 Борис Сіленков запросив пікетувальників у малий зал, і тут ми з подивом почули: жодних представлень по кандидатурах він іще не робив, нікому посад не обіцяв, а ще тільки розглядає кандидатури, надані партіями. А як же інтерв’ю про те, що “процес підбору заступників уже завершено”?! Відповіді на це питання ми не отримали.
Повідомлення про те, що ми створюємо громадську раду експертів – для того, щоб обговорювати з губернатором кандидатури на управлінські посади, допомагати приймати важливі для життя області рішення, Борису Сіленкову сподобалося. “Я готовий співпрацювати”, – запевнив він.
О 14.00 медіа-клуб “Південь” був переповнений. Але Борис Сіленков так і не прийшов. Відкрито й цілком прозоро представник “Сили народу” Олександр Ткаленко, представник Бізнес-асоціації Станіслав Колесніков та автор цих рядків розповіли журналістам про свої тривоги щодо нової влади й повідомили: ми, учасники помаранчевої революції, створюємо нове громадсько-політичне об’єднання, мета якого – забезпечити відкритість та прозорість діяльності й формування органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Для цього ми створимо при владних структурах політичні та громадські дорадчі органи і забезпечимо їх взаємну відповідальність. Об’єднання також візьме активну участь у виборах-2006.

«Херсонщина посяде не 26, а 16 міс
Фрагменти із виступу Бориса Сіленкова на прес-конференції 15 лютого

“Що маємо? Тільки 52% підприємств працюють прибутково. В січні- грудні 2004 року лише одна Херсонщина скоротила обсяг виробництва. Обсяги реалізації впали нижче, ніж в Україні. По рівню доходів бюджетів на одну особу Херсонщина займає 26 місце”.
“Нам казали, що заборгованість складає 29 млн., насправді – 57 млн.“ “На сьогодні звільнено 40 фахівців, які не відповідають сьогоднішнім вимогам. Цей процес буде проходити далі”.
“Головна проблема – Херсонщина повинна бути визнана, і для цього є всі розрахунки, зоною прогресуючої техногенної катастрофи, пов’язаної з підтопленням. По масштабах, які сьогодні є і прогресують, через 5-10 років третина області може бути непридатною для життя. Тому я готую для Президента пакет документів, що це є національна загроза. Через цю призму проблем треба вирішувати питання зрошення, експлуатації каналів, газифікації сіл – а може, вже потрібно відселяти людей? ”
“Серед пріоритетів – зупинити судові процеси по банкрутству. Я сказав пані Литвиновій, що Господарський суд через процедуру банкрутства довів до винищення економіку області, а не оздоровив. Декому дуже вигідно ліквідувати підприємства і потім різати на лом. В області зареєстровано 111 фірм, які займаються металобрухтом. Я доб’юся, щоб їх залишилося 10”.
“Уряд оголосив боротьбу з контрабандою. Вже є дані на фірму, яка завозить контрабанду через Скадовськ. Один тільки приклад: партію соняшника по документах везли в Грузію, а насправді – в Нідерланди. Область недоотримала 50 млн. грн.”.
“Казначейство, КРУ, податкова - вся ця система у нас діє для розкрадання грошей”.
“Досі влада, прокуратура, міліція, суд були системою, яка працювала на себе. Рішення приймалися на користь тих, хто більше приніс”.
“Для себе я вирішив, що ми закінчимо січень, лютий і Херсонщина буде займати не 26, а 16 місце серед регіонів України. І я це зроблю”.


Всі статті >>>