Публікації
 

Спокуса могильним бізнесом

Алла Тютюнник,
Наталя Козаренко

Минулого понеділка голова Комітету ВРУ по боротьбі з оргзлочинністю та корупцією Володимир Стретович, почувши, що херсонські кладовища –в оренді у товариства “Поліс”, не повірив: “Це порушення Закону “Про поховання та похоронну справу!” Коли його запевнили, що з 1999 року всі 7 кладовищ Херсона орендує приватна структура, Володимиру Миколайовичу від обурення відняло мову. Віддихавшись, він запитав, куди дивиться наша прокуратура?


Фото Андрія Матросова
Згорьовані втратою близьких люди не здатні торгуватися, тому з них і правлять захмарні ціни...

Важко порахувати, скільки разів міські депутати й ЗМІ критикували Володимира Сальдо за те, що порушує Закон “Про поховання та похоронну справу”. Закон дозволяє займатися похованнями виключно державним або комунальним структурам, і ні в якому разі – не приватним фірмам.
І ось на останній сесії міськради Володимир Сальдо запропонував депутатам створити у складі головного управління з питань життєдіяльності міста новий відділ, який буде контролювати організацію поховань, вирішувати питання про поховання одиноких та невідомих осіб за рахунок міського бюджету, забезпечувати утримання в належному стані кладовищ та інших місць поховань. Депутатський загал покірно проголосував “за”. Деяке пожвавлення в сесійній залі викликало питання: кого призначать головним могильником міста? Але відповідь так і не прозвучала.
Як пам’ятає читач, похоронний монополіст “Поліс” ще недавно належав колишньому заступнику й особистому другові міського голови Альоні Ротовій. Злі язики говорять, що нині фірма (як і багато іншого) перейшла у більш близькі до міського голови руки, через що друзі посварилися. Що посварилися, мабуть, правда, бо Володимир Сальдо, де тільки може, публічно ганьбить колишнього друга й соратницю, начисто забувши, скільки зусиль вона доклала, аби він зайняв крісло мера...
Але повернемося до ТОВ “Поліс”. Воно має право лише торгувати віночками й трунами, але ні в якому разі не має права орендувати землю кладовища, копати могилки, обслуговувати похорони, брати плату за вхід і т. п. Воно не має права встановлювати тарифи на риття могилок і вимагати, щоб люди користувалися послугами лише їхніх гробокопачів. Тим часом ТОВ “Поліс” усе це робить вже багато років. На день відбувається приблизно 20 похоронів, кожен коштує мінімум 500 гривень. Монополісти “Поліса” на власний розсуд призначають ціни, хоча за Законом затверджувати тарифи має виключно міськвиконком. Наприклад, за риття могилки вручну “полісівці” беруть від 200 до 280 грн., екскаватором – 150. Хоча родичі багатьох померлих воліли б викопати могилку самі. Ще інші хотіли б найняти когось зі сторони, щоб було дешевше, – за 100 гривень в Херсоні стоятиме черга бажаючих копати могилку. Але “полісівці” нікого “чужого” з лопатою на орендоване кладовище не допускають.
Недавно наша колега ховала батька, і ми мали сумну нагоду відчути здирницькі методи обслуговування ТОВ “Поліс”.
Яму викопали впритул до чужої могилки, не залишивши між ними навіть стежки (розчистка місця – 34,51 грн., копання могилки – 185, 49грн.). Причому, яма навряд, чи сягала глибиною 1,5 метри. Забронювати місце поруч виявилося неможливим, працівники кладовища сказали – їм це заборонили. Зате вони запропонували обгородити металевою огорожею і могилку, і незаброньоване місце поруч: “Тоді ніхто ваше місце не займе”. Коштувала ця послуга нашій колезі 470 грн. (за бронювання ще недавно брали 80 грн.). Можна тільки здогадуватися, що відчуває той, хто втратив найближчу людину і не може розраховувати колись бути похованим поруч, бо не має грошей на дорогу огорожу, до того ж без хвіртки.
Чи змінить ситуацію створення нового відділу при міськвиконкомі коментує депутат міськради Артем Кияновський.
– “Поліс” має на кладовищах річний оборот 6 - 7 млн. грн. Ще й отримує з бюджету гроші на поховання невідомих осіб. Логічно було б, якби В.Сальдо, дотримуючись закону, створив комунальне бюро ритуальних послуг, яке б займалося похованнями і обслуговуванням кладовищ та давало мільйонні надходження в бюджет, а не в кишені приватних осіб, – вважає депутат. – Натомість мер створив відділ при головному управлінні з питань життєдіяльності міста – “для контролю”. Відділ не має потужностей, щоб обслуговувати кладовища і надавати ритуальні послуги. Ймовірно, цей відділ підпише угоду-доручення з ТОВ “Поліс”, і все залишиться, як і було. Це не що інше, як окозамилювання і намагання уникнути відповідальності”.
В усьому світі похоронний бізнес – дуже прибутковий, корумпований і криміналізований (варто згадати хоча б фільми про італійських мафіозі). Схоже, Херсон у цьому сенсі не виняток, інакше чому досі ні прокуратура, ні інші правоохоронні органи не зупинили явне беззаконня?


Всі статті >>>