Публікації
 

Хто крайній у «лісосплаві»?

Андрій Матросов

“Вгору” вже не раз писала про майже героїчні зусилля міліції, яка день і ніч бореться з розкрадачами лісів: облави за участю цілої армії, один спійманий лісник, протоколи, інтерв’ю...


Фото Максима Соловьева
Херсонський річковий порт. Складається враження, що тут – перевалка лісу.

Тим не менше, вирубаний ліс загадково опиняється спочатку в порту, а потім і на іноземному судні. Наприклад, десь тиждень тому понад 600 тонн канадської тополі опинилося на турецькому судні “Ісмаіл Чіліоглу” (в Турції це дерево коштує від $600 за кубометр, а в Цюрупинському лісі її продають по 55 грн. , принаймні, так пишуть у документах). І коли ліс вже був на борту судна, у Скадовському порту з’явилися і представники міліції, й СБУ, і судовий виконавець. Він і довів до відома митників, начальника порту та капітана судна ухвалу місцевого суду Цюрупинського району, що на підставі прохання ВАТ “Херсонський целюлозно-паперовий комбінат”, з метою забезпечення позову, суд накладає арешт на незаконно зрубану й завантажену на “Ісмаіл Чіліоглу” деревину канадської тополі.
Турецька фірма “Девректаш”, яка чесно купила канадську тополю в іншої фірми, і яка про ВАТ “Херсонський целюлозно-паперовий комбінат” ніколи й не чула, обурилася: на якій підставі її судно з лісом тримають в порту?! І поскаржилася у своє посольство, а те надіслало ноту Міністерству закордонних справ України. Якщо з’ясується, що судно затримали протизаконно, то за кожен день його простою в Скадовському морпорту держава Україна зобов’язана буде платити по $1200.
Як розповів начальник управління з боротьби з економічними злочинами УМВС Херсонщини Ігор Калніболотський, за заявою ВАТ “Херсонський целюлозно-паперовий комбінат” стосовно вирубаного лісу, порушено кримінальну справу, ведеться слідство.
Дивно якось наша міліція бореться з розкрадачами лісу. Нещодавно в. о. начальника штабу обласного УМВС Олег Гапонов розповідав журналістові, що “мешканці близьких до лісу сіл активно допомагають міліції, вказуючи малодоступні місця в лісі, де контрабандна вирубка йде повним ходом уночі спеціально створеними нелегальними бригадами” (www.derevo.info). Якщо це так, то для чого було приводити в ліс цілу армію й прочісувати його? Чи не простіше самим тихо і зненацька “застукати” зловмисників уночі?
І це не єдине питання до правоохоронців. У них є такий професійний термін, як “оперативний супровід”. Він застосовується до всіх дій зловмисника, щоб простежити його зв’язки й наміри. Якби до 600 тонн канадської тополі був застосований “оперативний супровід”, то хіба деревина могла б опинитися на турецькому судні? Та вона б навіть у Скадовський порт не повинна була потрапити... А виходить, що міліціонери дізнаються про завантажене канадською тополею турецьке судно тільки із заяви ВАТ “Херсонський целюлозно-паперовий комбінат”?
У цій історії є ще один цікавий момент – суддя місцевого суду Цюрупинського суду В. Горшков виніс ухвалу про арешт канадської тополі, у тому числі й на судні “Ісмаіл Чіліоглу”, навіть не розібравшись, який стосунок має турецька фірма до спору між ВАТ “Херсонський целюлозно-паперовий комбінат” і вирубувачами лісу. Тепер, якщо з’ясується, що “Девректаш” – добросовісний покупець (це поняття прописано у законі), то всі збитки за простій судна доведеться оплачувати з бюджету України. А херсонські міліціонери тим часом бігатимуть з автоматами серед лісу, спотикаючись через свіжезрубані пеньки, суди будуть без розбору арештовувати майно, а голова облдержадміністрації буде тішитися з того, що він бурхливо бореться з розкрадачами лісу. А держава буде за все це платити – за наш рахунок.
Віце-прем’єр Микола Томенко, виступаючи 16 травня вранці на телеканалі “Ера”, зауважив, що проблему з протизаконною вирубкою лісів на Херсонщині давним-давно мусила вирішити облпрокуратура. А якщо ліс і досі рубають і вивозять, це, на його думку, означає, що прокуратура свідомо не хоче нічого змінювати .


Всі статті >>>