Публікації
 

У барабани – під вікнами!

Світлана Смаль

Cпочатку я подумала, що почався землетрус, – згадує мешканка будинку № 15 по вул. 49-ї Гвардійської Дивізії Галина Євгенівна Андрієць. – Прокинулася від того, що все тіло вібрувало, серце несамовито калатало. Я вискочила на балкон і побачила, як ходить ходуном дах дискотеки “REST”...


Фото Максима Соловйова
Розважальний комплекс “REST” побудовано буквально під вікнами житлових будинків.

Понад три місяці мешканці багатоповерхівки живуть, як на вулкані: вночі від низьких частот дискотеки розважального комплексу “REST” іде жахливий гул, здригаються стіни, вібрують людські тіла – до судом у печінках і серцевих нападів.
Після першої ж безсонної ночі Галина Євгенівна Андрієць подзвонила до директора RESTу (зараз на цій посаді вже інша людина).
– Він пообіцяв, що приїдуть фахівці з Києва і налагодять апаратуру, бо сам він її чіпати не може – все опломбовано. Через тиждень, не дочекавшись обіцянок, я зустрілася із президентом розважального комплексу “REST” Олександром Чуриковим. У відповідь на мої скарги він розповів, що з усіх розваг комплексу прибуток дає тільки дискотека – це єдине, на чому він заробляє... Просив потерпіти: “Можливо, скоро бум на дискотеки мине”...
Тим часом за його “прибуток” люди щоночі платять здоров’ям: у мешканців будинку масово почалися вегето-судинні розлади, безсоння, головні болі, загострення хронічних хвороб, напади панічного страху. Рятуючись від тортурів, дехто пристосувався спати на матрацах у коридорах– туди менше долинають низькі частоти...
Врешті-решт змучені люди на чолі із головою правління об’єднання співвласників будинку “Сігма” звернулися до міської санепідемстанції, і 8 квітня 2005 р. з 23.00 лікарі міської СЕС у присутності потерпілих заміряли шуми в будинку №15 по вул. 49-ї Гвардійської Дивізії. Про це сповістили працівникам комплексу і запропонували відразу ж провести повторний замір в “RESTі” та підписати акт. Але ті від замірів відмовилися й акт не підписали.
14 квітня Галина Андрієць отримала листа за підписом головного Державного санітарного лікаря м. Херсона Алли Золотарьової: шумове навантаження в житлових кімнатах будинку № 15 складає 44-45 децибелів при гранично допустимій нормі 35 дБА. На керівництво РК “REST” склали протокол про порушення санітарного законодавства та винесли постанову про призупинення роботи комплексу в нічний час (із 22.00 до 8.00) до приведення рівнів шумового навантаження в межі гранично допустимого.
Керівництво “RESTу” протоколи і постанови санстанції проігнорувало, дискотека ревла, як і раніше, і 18 квітня люди знову написали листа до А. Золотарьової.
Усі три місяці страждальці регулярно викликають правоохоронців – міліціонери через ніч, як на роботу, ходять в “REST” і проводять “профілактичні бесіди”. Але дискотека продовжує гриміти, а в змучених людей складається враження, що правоохоронців таке становище влаштовує. Бо інакше – що заважає міліції застосувати хоча б статтю 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення? Стаття передбачає для підприємців-порушників закону штраф від 255 до 510 грн. Якби кожного разу замість “профілактичних бесід” міліціонери складали протоколи, а адмінкомісії при міськвиконкомі притягали порушників до відповідальності, то, можливо, мешканці будинку № 15 вже давно спали б спокійно. Натомість начальник Суворовського ВМ ХМВ УМВС Олександр Кошовий і його колеги радять мешканцям звертатися до суду. Аргументують тим, що притягти до відповідальності може тільки суд. Міліціонери лукавлять: адже одне нічим не заважає іншому, і ніхто не звільняв їх від обов’язку складати протоколи про порушення та направляти їх в адмінкомісію.
Врешті-решт мешканці будинку №15 звернулися і до головного Державного санітарного лікаря області Василя Стряпачука. Делегували на зустріч із ним Галину Андрієць. На порозі кабінету пана Стряпачука вона зустрілася... із керівником “RESTа”, який вже встиг там побувати...
І ось 29 квітня цього року тепер вже обласна СЕС зробила заміри шуму в квартирах. Щойно лікарі прибули в будинок, як шум зменшився, а молодь масово почала покидати приміщення “RESTу” – це було видно з балконів будинку №15. Явище незвичайне, бо о першій годині ночі, як правило, танці в розпалі! За словами Галини Євгенівни, цього разу в квартирі на другому поверсі шум перевищував норму лише на 1 дБА.
Але щодо правдивості результатів дослідження у мешканців великі сумніви.
– Члени комісії попросили господарів комплексу увімкнути апаратуру на ту потужність, яка буває під час дискотеки, – згадує Галина Євгенівна. – Ті люб’язно погодилися. Апаратуру ввімкнули, але низькі частоти просто прибрали. І коли ми із представником комісії повернулися до квартири – там була мертва тиша. Про те, що проведені в подібних умовах заміри ми вважаємо некоректними, написали пану Стряпачуку. Потім облсанстанція робила заміри ще й 28 травня, коли дискотека взагалі не працювала! Що міряла обласна СЕС? І для чого?
Василь Стряпачук, як лікар, не може не знати, що тривалий вплив надмірних шумів призводить до зниження імунітету, серцево-судинних захворювань, патологій вагітності, вроджених вад розвитку у новонароджених, нервових розладів – про це знають медики в усьому світі. За своєю посадою він зобов’язаний оберігати мешканців області від подібних загроз, але – чомусь не поспішає виконати обов’язок.
Про свою біду потерпілі пишуть безупинно у десятки інстанцій. Якщо почитати відповіді чиновників, то ті ніби й співчувають. Наприклад, заступник міського голови Юрій Христич іще 10 травня відповів, що “факти перевищення рівнів від роботи диско-бару “REST” у нічний час мають місце”, а скарга мешканців “знаходиться на контролі”. “На контролі” вона і в обласній СЕС. Чиновники запевняють, що керівництво “RESTу” застосовує запобіжні заходи: на ніч закриваються вікна, ущільнюються двері, прилади дискотеки не вмикаються на повну потужність... Тільки мешканці дому №15 цих “запобіжних заходів” не відчули й пропонують Юрію Христичу пожити в їх будинку бодай тиждень.
Вони запитують: хто при здоровому глузді міг дозволити збудувати центр із потужною дискотекою серед житлових будинків?
Постраждалі попросили прокурора Херсона Григорія Маренчука перевірити цільове призначення ділянки і затвердження проекту будівництва “RESTу”. І від мера Володимира Сальдо вони чекають відповіді – чи звукова апаратури “RESTа” відповідає вимогам потужностей, закладених у проекті? І чи дотримані тут усі умови, які мусять глушити звук на виході із будівлі?
Заступника мера Сергія Черевка просили перевірити, чи відповідає потужність апаратури тій, що вказана в паспорті на функціонування дискотеки (паспорт видало управління культури міськвиконкому). Сергій Миколайович повідомив, що він направив запит до міської СЕС щодо шумового навантаження. Хоча копію офіційного листа від міської СЕС, де зафіксований факт перевищення шумових норм заявники самі надіслали йому разом із листом.
Поки держоргани “контролюють ситуацію”, 10 травня мешканку будинку №15 після чергової безсонної ночі “швидка” відвезла до кардіології лікарні Суворовського району із серцевим нападом. До того жінка ніколи на серце, і взагалі на здоров’я не скаржилася. Коли її виписували, лікар суворо попередив: їй потрібно ретельно дотримуватися режиму праці й відпочинку...
Що мусить іще статися, щоб місцева влада вкупі з держорганами виконали свої обов’язки? Адже факти порушення закону зафіксовані, десятки людей 16-поверхового будинку щоночі втрачають здоров’я.
Цікаво, якщо всі вони кожної ночі (все одно не сплять) будуть бити у барабани під вікнами панів Стряпачука, Кошового, Христича, Черевка – проблема вирішиться швидше?

Коментар
Що повинні зробити міліція й СЕС
Консультація юриста Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я Олександра Бабійчука.
Згідно зі ст. 24 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідеміологічного стану населення” від 24.02.2020 г. заборонено не лише шуміти з 22 до 8 год., але й у будь-який час дня чи ночі перевищувати гранично допустимі санітарними нормами рівні шуму: в житлових будинках та прилеглих територіях; в лікувальних, санаторних закладах, інтернатах, навчальних закладах та закладах культури; в готелях та гуртожитках; в розташованих у межах населених пунктів закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та ігрового бізнесу; в інших приміщеннях, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди; у парках, скверах, зонах відпочинку, розташованих на територіях мікрорайонів і груп житлових будинків.
За Законом, акти перевірок і постанови про накладення штрафів можуть виносити санлікарі та їх заступники. Закон передбачає відповідальність: для юр. осіб, громадян-суб’єктів господарської діяльності штраф від 850 до 6800 грн. У випадку повторного порушення – штраф у розмірі 100% вартості реалізованої продукції або наданих послуг.
Оберігати громадян від гучної музики й інших шумів зобов’язана міліція – за заявою громадянина (або громадян): ст.182 Кодексу України про адмінправопорушення передбачає відповідальність для громадян у вигляді попередження або штрафу від 85 до 255 грн., а для посадових осіб або підприємців – штраф від 255 до 510 грн. Якщо по цій статті впродовж року особа притягається повторно, до неї застосовується частина 2 статті – штраф для громадян від 255 до 510 грн. з конфіскацєю звуковідтворюючої апаратури та інших предметів, що порушують тишу, а для посадових осіб та громадян-підприємців штраф від 850 до 2550 грн. з конфіскацією даного майна. Органи внутрішніх справ зобов’язані скласти протокол про порушеня даної статті й передати його на розгляд: по ч.1 ст.182 – в адмінкоміссію при міськвиконкомі, а по ч.2 ст.182, що передбачає конфіскацію, – в суд. Тому всім потерпілим від шуму рекомендую звертатися із заявами, а у випадку необхідності дзвонити – в міліцію та міськвиконком одночасно. Якщо ці організації не вживають заходів, слід писати скарги в прокуратуру. А зафіксоване лікарями СЕС перевищення допустимих рівнів шумів – достатня підстава для звернення в суд з позовом про компенсацію моральної шкоди.


Всі статті >>>