Публікації
 

У Херсоні недоторкані державні службовці?

Наталя Бімбірайте

Ця історія почалася 19 серпня 2004 року: обласне управління захисту прав споживачів перевірило 4 автосалони й нарахувало штрафів на суму понад 1 мільйон грн.

«Прозорість влади»
Зі слів начальника управління Ірини Кравченко, власник одного з автосалонів сплатив штраф (сума, що мала надійти до держбюджету, досі невідома, – авт.), а три підприємства оскаржили акти в суді і – виграли справи. Але обласна прокуратура та управління захисту прав споживачів подали апеляцію.
Керівництво автосалонів “Автоконтинент” та “Авто Інтернешнл Херсон” вимагало офіційного роз’яснення від облуправління захисту прав споживачів та облпрокуратури про підстави й законність перевірки. Ірина Кравченко посилалася на лист від облпрокуратури, але відмовлялася надати його копію: лист прокуратури, за її словами, “містить інформацію з обмеженим доступом”. Не вдалося отримати у неї й копії розпоряджень, що слугували підставою для перевірки. Облпрокуратура в офіційному листі підтвердила, що “ ...було направлено листа до Херсонського управління захисту прав споживачів щодо участі спеціалістів управління в проведенні перевірки”. Але копію самого листа прокуратура так і не надала, хоча підприємці просили саме про це. Може, того листа не існувало в природі?
І тільки після скарги до СБУ з проханням притягнути до кримінальної відповідальності посадових осіб за ненадання інформації підприємцям надійшов пакет документів. Це сталося 13 квітня 2005 року. І виявилося, ніякої „таємниці” у тих документах не було! Але на їх “здобування” довелося витратити 7 місяців! Замість одного, визначеного Законом для надання держструктурами інформації.
Іще один дивний факт. У журналі реєстрації перевірок обох автосалонів зареєструвалися тільки двоє представників управління захисту прав споживачів, у графі “мета перевірки” вказали: “планова перевірка”. Але перевіряючих насправді було шестеро. Виходить, четверо людей, що усно представилися прокурором, криміналістом, співробітником УБОЗ, оператором з відеокамерою, проникли на приватну територію, не пред’явивши законної офіційної підстави свого перебування. Більш того, вони відмовилися зареєструватися належним чином і не склали жодного документу за результатами їхнього перебування на підприємстві. Принаймні, про місію й діяльність цієї делегації підприємці досі не отримали жодного документу.
Чому держслужбовці так легко нехтують законами у нашій країні? Можливо, від безкарності? Адже за описане порушення ніхто з них не поніс відповідальності! Дивовижно: вони наклали штраф на підприємця на величезну – 373 тисячі грн. - суму, сплативши яку, йому доведеться закрити бізнес, а кілька десятків працівників залишаться безробітними, і все це – за “відсутність ... інформації”. А після цього ті ж самі держслужбовці 7 місяців не надавали інформацію підприємцю, із податків якого отримують зарплатню. Так чим же одне ненадання інформації краще чи гірше за інше? Чому за одне й те саме підприємця карають, а держслужбовця – ні?

Дуже дивні рішення суду
Апеляції облуправління захисту прав споживачів та облпрокуратури розглядав один і той же склад суддів у Запоріжжі. Перше рішення Запорізький суд виніс 12 травня – залишити без змін рішення господарського суду Херсонської області. Тобто, таким чином підтвердив неправомірність застосування штрафних санкцій у сумі 161 тис. грн.(!) до ТОВ “Автоконтинент”. А 20 травня той самий суд відмінив рішення господарського суду Херсонської області щодо ТОВ “Авто Інтернешнл Херсон”, тобто, погодився, що накладений на нього штраф у сумі 212 тис. грн. – правомірний. Співставивши дві постанови суду з абсолютно протилежними висновками, автор цих рядків не знайшла суттєвої різниці в переліку порушень, складених управлінням захисту справ споживачів. Судді – одні й ті самі, порушення – одні й ті самі, а рішення суду – різні. Навіть не віриться, що таке можливе.
На цьому історія не закінчується. Дирекція “Авто Інтернешнл Херсон” подала касацію до Вищого господарського суду.


Всі статті >>>