Публікації
 

Геноцид проти бідняків

Алла Тютюнник

“28.03.2020 г. мой сын Бакуменко Владислав Игоревич поступил в областную больницу в отделение нейрохирургии с диагнозом “ушиб головного мозга и кровоизлияние в головной мозг”. Когда мы с мужем появились на пороге отделения, то за нами стал бегать доктор и нахально требовать пожертвование в пользу больницы. Сначала мы отказали, но впоследствии нас вынудили заплатить 100 грн.
Сумму доктор назвал сам. И только после этого сыну начали уделять внимание. Начали назначать лечение, которое мы покупали все за свои деньги. На все медикаменты у меня есть чеки. Копию чека о пожертвовании прилагаю”.
Людмила Бакуменко.


Фото Максима Соловйова

Після публікацій “Миллионные “оффшоры” херсонских больниц” і “Так есть ли поборы в областной больнице?” (“Вгору” №№31, 32), де йшла мова про “витискання” грошей із пацієнтів у обласній клінічній лікарні, ми зустрілися з головою правління Херсонського обласного Фонду ім. Петра Юрженка Ігорем Писаренком. Цей фонд – найпотужніший із 10, що працюють при медичних закладах на території області. Його річний бюджет – 2 млн. грн.
Якщо коротко підсумувати бесіду, то Ігор Федорович запевнив журналістів, що всі пожертви у фонд – добровільні, що в лікарні не існує ні письмових, ні усних розцінок на медичні послуги, що лікарі й медсестри не вимагають, а чемно просять людей вносити гроші до фонду, бо держава фінансує лікарню усього лише на 39%. За словами Ігоря Федоровича, не було жодного випадку, щоб хтось із працівників лікарні відмовився надати пацієнтові медичну допомогу – лікують усіх – незалежно від того, вніс пацієнт гроші у фонд, чи ні. Ігор Федорович показав висновки перевірок, що проводилися в лікарні обласним управлінням охорони здоров'я та прокуратурою: жодних порушень не виявлено. Цікавий факт: останню комісію очолював в.о. головного лікаря обласної лікарні Ігор Полюх… Тобто, сам себе перевіряв?
Щодо кримінальної справи, порушеної нещодавно облпрокуратурою, то Ігор Писаренко впевнено заявив: у прокуратури немає жодного факту скарги пацієнтів на лікарню з цього приводу.
А як же заява лікаря-гінеколога Бориса Хабрата, який у минулому номері “Вгору” розповів: госпіталізація в гінекологічне відділення обласної лікарні коштує 100 грн., проста операція коштує 150 грн., лапароскопічна – 550? І про те, що адміністрація зобов'язує лікарів вимагати гроші у хворих і карає, якщо виявить, що бодай кілька хворих не заплатили?
Ігор Писаренко твердить, що все це – неправда, а у лікаря Хабрата – взагалі складний характер і конфлікти з колективом. І показав листа, підписаного медсестрами та санітарками відділення, де вони просять Бориса Хабрата припинити писати скарги, бо часті перевірки контролюючих органів їх нервують і заважають працювати.
Журналісти про характер лікаря нічого не знали, а от щодо усього іншого, то на момент розмови в редакції, окрім заяви Людмили Бакуменко, було ще й повідомлення Валентини Січової, яка три місяці тому лікувалася у травматологічному відділенні обласної лікарні, платила “благодійні внески” за ліжко, за обстеження, сама купувала ліки. А коли їй знадобилося лікування в іншому відділенні, там по новому колу почали вимагати “благодійні внески”…
На жаль, на заклик сповіщати нам про факти поборів у медичних закладах Херсонщини, який ми надрукували у минулому випуску “Вгору”, відгукнулися лише ці 2 мешканки Херсона. Решта людей, які зі сльозами на очах скаржилися нам усно, написати заяви побоялися. Чи не тому так упевнено почувався Ігор Писаренко, заявляючи: скарг на лікарню немає?
Набагато більший відгук наші статті викликали серед активістів громадських організацій та деяких політичних партій. До нас приєднався і заступник голови облдержадміністрації Юрій Горбенко, який перебуває у вимушеній відпустці. Минулого тижня ми зібралися гуртом, проаналізували проблему і вирішили допомогти обласній держадміністрації, обласній раді і правоохоронним органам зупинити протизаконні побори в медичних закладах.
А вже 15 серпня біля облдержадміністрації відбулася неполітична акція “Клізма владі”, на яку зібралися представники 16-ти громадських організацій, 3-х партій, а також чимало безпартійних мешканців Херсона. Якщо підсумувати моторошні факти, які наводили виступаючі, то можна зробити висновок: у багатьох медичних закладах Херсонщини відбувається справжній геноцид – коли люди, котрі не мають коштів, щоб заплатити так званий “благодійний внесок”, фактично приречені на згасання від хвороби, а іноді й на смерть. І в той же час зібрані з пацієнтів мільйони гривень витрачаються на розкішні євроремонти, і ні копійки не витрачається на ліки для бідняків.
Учасники мітингу ухвалили резолюцію, в якій вимагають від обласної влади негайно припинити практику вимагання оплати за госпіталізацію в державних і комунальних закладах охорони здоров'я Херсонської області. Ми звернулися також до голови Херсонської обласної держадміністрації Бориса Сіленкова з вимогою не пізніше 15 вересня створити Наглядову раду у сфері охорони здоров'я, яка складатиметься на 2/3 із активістів громадських організацій, політичних партій, незалежних експертів і на 1/3 – із держслужбовців. Наглядова рада контролюватиме використання коштів медичними закладами (як державних, так і коштів благодійних фондів), інформуватиме про порушення правоохоронні органи та ЗМІ.
На жаль, жоден із представників влади не вийшов до учасників акції, через те двометрову клізму і гігантський шприц із написом “Одна доза совісті”, якими активісти збиралися лікувати голову обласної ради та голову облдержадміністрації, довелося залишити на порозі “білого дому”.
Учасники мітингу закликали медиків припинити виконувати протизаконні розпорядження адміністрацій, а у випадках тиску з боку керівників повідомляти про це у громадські приймальні Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров'я (адреса: 73000, Херсон, вул. Фрунзе, 2, офіс 19, тел. (8 0552) 49-60-03) та Херсонської обласної організації Комітету виборців України (адреса: 73000, Херсон, Придніпровський спуск (профілакторій „Чайка”), 8, к. 47, тел. (8 0552) 32-50-26). Сюди ж можуть звернутися за правовою допомогою і громадяни, яким медики відмовляються надати допомогу, вимагаючи “внесків”.

P. S. Коли верстався номер, нам стало відомо, що Бориса Володимировича Хабрата, який на мітингу розповів, як лікарів примушують вимагати гроші у пацієнтів, 16.08.05 звільнили з займаної посади “по пункту 3 статті 40 КЗпП України за систематичне невиконання обов'язків, покладених на нього трудовим договором та Правилами внутрішнього трудового розпорядку”. Наказ підписав в. о. головного лікаря Ігор Полюх за погодженням з головою профкому лікарні Тетяною Татариновою. Але співробітники виступили на захист Бориса Володимировича. “...Выражаем свой протест в защиту врача-гинеколога Хабрата Б.В., так как знаем его с положительной стороны на протяжении 20 лет. Как отличного специалиста, справедливого Человека, компетентного, внимательного, отзывчивого по отношению не только к своим сотрудникам, но и к пациентам, о чем свидетельствует книга отзывов и предложений. На основании нашего заявления мы просим администрацию и проф.комитет досконально разобраться по поводу данного рапорта (мається на увазі скарга медсестер та санітарок на грубе поводження з боку Б. Хабрата – авт.) и вынести справедливое решение в защиту врача-гинеколога Хабрата Б.В.”. Під листом – 32 підписи. Це – вчинок людей, які мають власну гідність.


Всі статті >>>