Публікації
 

На ХБК – знову зміна влади

Наталя Бімбірайте

У День Свободи 22 листопада в адміністративному приміщенні ОАО “ХБК” проходила прес-конференція. Голова спостережної ради ВАТ “ХБК” Олександр Кропива (він же власник контрольного пакету акцій так званого стратегічного інвестора ХБК – ЗАТ “Волинський шовковий комбінат”, який в свою чергу є власником 51,6% акцій ХБК) сумно сповістив: 16 листопада цього року Стаханівський міський суд Луганської області виніс рішення – поновити на посаді голови правління ВАТ “ХБК” Сергія Рибачка з 16 квітня 2004 року...


Фото Максима Соловйова
Дмитра Тригуба, Андрія Ємця та Олександра Голинського – представників “Укрсоцбанку”, якому ВАТ “ХБК” заборгував мільйони гривень – охорона близько не підпускає до кабінету “стратегічного інвестора” комбінату...

І тільки-но Олександр Кропива встиг сказати, що ВАТ “ХБК” направило скаргу до апеляційного суду Луганської області, як двері розчинилися і в кабінет увійшов Сергій Рибачок власною персоною у супроводі державного виконавця й понятих. Державний виконавець зачитав: “17 листопада, згідно рішення Стаханівського суду, відкрито виконавче провадження, де нинішньому керівництву ВАТ “ХБК” пропонується добровільно до 21 листопада виконати рішення суду – поновити на посаді голови правління ВАТ “ХБК” незаконно звільненого Сергія Рибачка і допустити його до виконання посадових обов'язків”.
Зручно вмостившись у кріслі голови правління, Сергій Рибачок зачитав присутнім свої свіжі накази: про відміну з 21 листопада цього року будь-яких довіреностей на право представляти ВАТ “ХБК”, виданих будь-якою особою у період з 15.04.2020 р. до 21.11.2020 р., та особливе розпорядження керівникам усіх підрозділів комбінату здати всі печатки та штампи підприємства, електронні ключі та коди доступу до банківських рахунків, зупинити всі накази та розпорядження, видані й підписані іншими посадовими особами, окрім голови правління...
Представник “стратегічного інвестора” Олександр Кропива на кожне слово реагував доволі болісно й шумно. Адже за день до того, в понеділок 21 листопада текстильний гігант був у нього, можна сказати, “в кишені”: суддя Господарського суду Херсонської області Тетяна Пентєліна винесла рішення припинити справу про банкрутство ВАТ “ХБК” і дозволила інвестору користуватися майном підприємства – безмежно. Це означало: інвестор може не розраховуватися з кредиторами, різати на метал верстати, переводити активи підприємства на приватні структури... Шоковані кредитори закликали суддю згадати про совість, називали закони, які вона порушила – марно.
І ось силу і владу такого дорогоцінного для “інвестора” рішення Тетяни Пентєліної Сергій Рибачок перекреслив кількома розчерками пера...
Треба сказати, що це рішення Тетяни Пентєліної стривожило не тільки кредиторів, а й відповідальних осіб облдержадміністрації, й того ж дня в медіа-клубі “Південь” відбулася зустріч усіх зацікавлених осіб із журналістами. На відміну від прес-конференції, де єдиним режисером був Олександр Кропива, у “Півдні” мали змогу виступити усі бажаючі, і він теж.
Заступник голови облдержадміністрації Володимир Буряченко підтвердив, що власник контрольного пакету акцій ХБК не виконує інвестиційних зобов'язань. “На початку 2005 року в області було два гіганти, що опинилися в критичному стані – ХБК і суднобудівний завод. Але під кінець першого півріччя на суднобудівному є позитивні зрушення, інвестор почав виконувати зобов'язання. Щодо ХБК цього не скажеш. Місцева преса вже писала, що 5 серпня в Кабінеті міністрів на засіданні робочої групи розглядалися й названі Херсонські підприємства. Незважаючи на те, що я особисто двічі наполягав на поверненні акцій ХБК до держави через невиконання інвестором взятих зобов'язань, представник Фонду держмайна відстоював позиції “Волинського шовкового комбінату”. Пан Кропива запевнив присутніх, що до жовтня виконає інвестиційний план. Але – не виконав”.
Володимир Іванович нагадав, що адміністрація неодноразово просила керівництво ХБК надати план технічного переозброєння підприємства – не отримала. Так звану концепцію розвитку комбінату, яку обладміністрація з великими зусиллями отримала від Фонду держмайна, не можна назвати серйозним документом ні по формі, ні по суті. Тому можна зробити висновок: інвестор просто не в змозі виконати взяті зобов'язання.
Помічник керуючого АКБ “Укрсоцбанк” Дмитро Тригуб сповістив, що з 1995 р. Укрсоцбанк видавав комбінату кредити, щоб підприємство мало можливість нормально працювати. У скрутні часи (1998-99 роки) Укрсоцбанк надавав ХБК кредити під 10% річних, коли інші банки брали 70-80% річних. Але ні кредити, ні відсотки по них своєчасно не погашалися, таким чином сума боргу складає більше 30 млн. грн. Інвестор зобов'язався погасити 6,5 млн.грн.
“Ми були дуже здивовані, що нас, як одного з основних кредиторів, не пустили на прес-конференцію, яку організував пан Кропива. Ми не знаємо до цих пір позицію підприємства щодо повернення заборгованості перед нами”.
Загальний борг комбінату перед Пенсійним фондом складає 20 млн. 554 тис. грн. і постійно зростає. Щомісяця ХБК мусить сплачувати більш, ніж 400 тис.грн. нарахувань до Пенсійного фонду, а сплатив з початку року 4 тис. грн. А з введенням в дію закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 1 січня 2004 р. управління Пенсійного фонду перестало рахувати стаж працівникам ХБК через несплату поточних внесків комбінатом. Як і інші кредитори, Пенсійний фонд заявив свої вимоги при порушенні справи про банкрутство ХБК. Як і інші кредитори, представники Пенсійного фонду шоковані діями судді Пентєліної – вона навіть не повідомила їм про призначене на 21 листопада судове засідання.
Представник податкової інспекції Андрій Ляшенко підтвердив, що борг ХБК перед податковою складає близько 50 млн. грн. “ХБК було одним із бюджетонаповнювачів міста, воно мусить жити і здатне працювати, створювати робочі місця й сплачувати податки”, – висловив він думку колективу ДПІ.
Усі присутні на зустрічі з журналістами кредитори ВАТ “ХБК” заявили, що будуть оскаржувати ухвалу Господарського суду. Як сказав Дмитро Тригуб: “До цих пір ми не стикалися на практиці, щоб суд, маючи у справі заявлені вимоги кредиторів (а це близько 100 млн. грн.) залишив “за бортом” банкрутного процесу всіх кредиторів у зв'язку з тим, що один ініціюючий кредитор підписав мирову угоду з боржником”.
Присутній на засіданні медіа-клубу Олександр Кропива не зміг заперечити ні тих звинувачень, що прозвучали на його адресу, ні відповісти на питання журналістів, як сталося, що в результаті його “інвестиційної” діяльності ВАТ “ХБК” лишився винним компанії “Прем'єр-стиль” 120 млн.грн., до того ж інвестував у ЗАТ “Волинський шовковий комбінат” (серед засновників обох – О. Кропива) – 120 млн.грн.? І для чого ВАТ “ХБК” (тобто, О. Кропива) пообіцяв фірмі “Прем'єр-стиль” за рік випустити тканин на 120 млн. грн., коли насправді це можливо не менше, ніж за 4 роки (при середній переробці сировини близько 300 тонн на місяць)? На питання журналіста, скільки бавовни переробив комбінат за останній рік, Олександр Кропива відповів: майже 2 тис. тонн. Тобто, близько 165 тонн на місяць...
Відновлений на посаді голови правління ВАТ ХБК Сергій Рибачок повідомив: у 2003 р.,коли він керував ХБК підприємство принесло місту бюджетний профіцит (перевиконання) у сумі 333 тис. грн. Це сталося тому, що комбінат переробляв понад 300 тонн бавовни в місяць, працівники ХБК почали отримувати зарплатню грішми і сплачувати податки до міської казни. На сьогодні на ХБК – близько 2 мільйонів заборгованості по зарплаті. А в доходній частині міського бюджету на 2006 р. нібито взагалі не закладено жодної копійки від ХБК. Хіба ХБК припиняє роботу? І на це питання журналісти відповіді не отримали... Тільки наприкінці Олександр Кропива запевнив, що до кінця листопада повністю погасить заборгованість по зарплатні на ХБК – усі 2 млн. грн.
Цікаво, що ні на першій, ні на другій прес-конференції не було ні попереднього в.о голови правління (він же розпорядник майна ВАТ “ХБК”) Олексія Соляника, ні діючого на підставі довіреності О.Соляника керуючого справами ХБК Володимира Боєва, ні представників профспілки, ні жодної іншої офіційної особи з тих, хто понад рік “рулив” ХБК і повинен був би нести відповідальність за свою діяльність (вивченням якої, правда, нині займається прокуратура ).
...У середу, коли верстався номер, відновлений на посаді голови правління Сергій Рибачок продовжував писати накази й розпорядження...


Всі статті >>>