Публікації
 

Феодали Херсонcької області

Олександр Тарасов

У Херсоні 26 червня сталася подія, яка може стати початком нової – цивілізованої – ери в житті нашої області, а особливо обласного центру. Або ж... початком нового дерибану землі.

Голова Державного комітету України з питань земельних ресурсів Микола Сидоренко, голова облдержадміністрації Борис Сіленков та голова обласної ради Володимир Дємьохін цього історичного дня на робочій нараді з’ясовували, чому на Херсонщині так неефективно використовується земля та що робити, щоб використовувати її краще. Також були запрошені заступники голів облдержадміністрації та обласної ради, начальник головного управління з питань земельних ресурсів, голови комітетів обласної ради.
Шановні спеціалісти, нарешті, “виявили”, що орендатори платять власникам землі сміховинно малі суми. Більше того, вони обирають селян іще й під час бартерних розрахунків (80% плати за оренду землі здійснюється натурпродуктом). А заодно “обходять” і державу, бо не платять податки з бартеру.
Борис Сіленков і Володимир Демьохін повідомили, що на Херсонщину заходять західні інвестори (хоч би одного побачити живцем – авт.), і вони готові платити значно більше, ніж нинішні орендарі. Але Бориса Віталійовича засмучує, що у Херсонській області понад 40% землі належить одноосібним власникам, а вони не хочуть здавати її в оренду великим фермерським господарствам, кажуть: “Нехай земля поросте бур’яном, але я її нікому не оддам”. Борис Віталійович відніс це на рахунок місцевої ментальності. Важко повірити, що керівник області не знає, в чому справжня причина цього явища: “грошові мішки” дурять дрібних землевласників на кожному кроці, часто за оренду взагалі не платять, суди й прокуратури малоземельних селян не захищають, забрати свій пай у “орендатора” часто буває неможливо.
Але основна сенсація “виплила”, коли дійшли до земельних ресурсів Херсона. З’ясувалося, що тутешня мерія взагалі не має державного акту на землі міста! Тобто, головного документа, який підтверджував би право міської громади володіти землями в межах певної території не має. І межі міста в Херсоні офіційно не визначені, і не проведене розмежування: де – комунальна, а де – державна земля.
Микола Сидоренко у зв’язку з цим заявив: Держком має право заморозити всі операції міськради й міськвиконкому з продажу або надання в оренду землі. Де-факто, ні міськрада, ні мер Сальдо (який взагалі не з’явився на нараду) не правомірні здійснювати земельні операції до того моменту, поки не буде складений кадастр земель міста та розмежовані комунальні й державні землі, щоб було ясно: яку землю міська громада має право продавати або здавати в оренду, а яку – зась. Високий столичний гість також не міг надивуватися: як без акту на землю мер умудряється роздавати ділянки під автозаправки?! Адже спочатку треба визначитись, які землі – виробничого призначення, а які – ні, скласти окремий реєстр, а вже потім із нього виділяти землі під забудову. І то – лише у відповідності до плану розташування у місті автозаправок, затвердженого міськрадою. А Володимир Сальдо за чотири роки на посаді мера не спромігся ані скласти кадастр комунальної та державної земель, ані кадастр земель виробничого та невиробничого призначення, ані генплан міста (в тому числі й план розташування заправок), ані визначити адміністративні кордони міста. У цьому сенсі Херсон – середньовічне “стихійне” поселення на чолі із “сеньйором”, який ставиться до власності громади, як до своєї, і роздає землі, кому й де заманеться.
Наприкінці наради Володимир Демьохін заявив: найближчим часом відбудеться спільна нарада між обласною та міською радами, облдержадміністрацією та Херсонським міськвиконкомом із тим, щоб спільними зусиллями навести лад з обліком найдорожчої в області землі.


Всі статті >>>