Публікації
 

Сліди корупції на скадовських берегах

Микола Гопанчук, начальник Скадовського міжрайонного відділу державної земельної інспекції

Про те, що в області відбуваються махінації з землею, газети пишуть роками. Це стало настільки звичним, що ніхто вже навіть не запитував: “Куди ж дивиться Держкомзем з його Держземінспекцією?” Торік Кабмін вчергове звернув увагу, що землі – повсюдно! – використовуються незаконно, а до сільських й міських бюджети нічого не надходить, і постановив: вивести земельні інспекції зі складу райвідділів земельних ресурсів, зробити їх цілком незалежними. І ось перші результати.

Скадовський міжрайонний відділ державної земельної інспекції (контролює території Скадовського, Каланчацького, Голопристанського та Чаплинського районів), провів ряд перевірок і виявив: більшість підприємців не мають правоустановчих документів на землю і не платять в бюджети за користування нею. Наприклад, у Скадовську підприємець Сергій Кульчиковський із 2002 по 2006 р. без жодних правоустановчих документів використовував ділянку площею 838 кв. м. під диско-баром по вул. Набережна. Збитки бюджету від цього склали 27 тис. грн. Інспекція направила відповідне клопотання до обласної прокуратури з вимогою примусово стягнути з підприємця цю суму.
Фактично із 2003 р. приватне підприємство “Еверест” (керівник Таміла Щекань) використовує ділянку по вул. Комсомольській у тому ж Скадовську без правоустановчих документів. Міжрайонний відділ земінспекції іще 29.02.2020 р. склав протокол про адміністративне порушення і направив до в.о. начальника Скадовського райвідділу земельних ресурсів Наталії Черненко, але вона й до цього часу рішення не винесла, через що неможливо провести розрахунок нанесених бюджету збитків.
На території Красненської сільради на землях рекреаційного призначення площею 25 га без жодних дозволів розміщені 5 закладів відпочинку. Голова сільради пан Пістолетов мало того, що заявив: контролювати оплату за використання землі повинні податкові інспекції, але навіть відмовився надати відповідні документи для нарахування заборгованості самозахватчикам. Хоча в статті 33 Закону “Про місцеве самоврядування в Україні” одним із повноважень виконкомів місцевих рад названо “справляння плати за землю”. До того ж, контроль за сплатою за землю переходить до компетенції податкової інспекції тільки з моменту реєстрації установчого документу на ділянку в Державному земельному Кадастрі. При цьому пан Пістолетов скаржиться: у бюджеті сільради немає коштів. Чому ж не використовує основне джерело місцевого бюджету – плату за землю? Чи все ж використовує, тільки не для бюджету?
Багато підприємців і хотіли б працювати в правовому полі, платити в бюджет за користування землею, але в Скадовському районі практика склалася така, що документи на землю виготовляються від одного до трьох років (що, до речі, є грубим порушенням земельного законодавства).
Наприклад, підприємець Плясуня дав замовлення на виготовлення техдокументації ще 27.09.2020 року, але й до цього часу Скадовське відділення земресурсів не виконало замовлення. А без техдокументації неможлива державна реєстрація договору оренди землі, отже, підприємець не може розпочати платити за оренду. А Скадовська філія “Укравтодору” з вини райвідділу земельних ресурсів не може переоформити правоустановчі документи на землю впродовж трьох років! Таких прикладів можна навести багато.
Зволікання чиновників спонукає підприємців шукати “обхідні” шляхи для швидкої організації бізнесу? І хоча закон забороняє місцевим органам влади надавати дозволи на підприємницьку діяльність без документа, що посвідчує право на земельну ділянку, чиновники і депутати місцевих рад закон ігнорують і такі дозволи видають.
Якщо держслужбовці, працівники органів місцевого самоврядування та депутати не зацікавлені в наповненні місцевих бюджетів, то в чому вони зацікавлені? Хіба не цікава тема для прокуратури та інших правоохоронних органів? Тим паче, що ЗУ “Про боротьбу з корупцією” говорить: якщо посадовець, у тому числі й депутат, використовуючи своє службове становище, сприяє особам у здійсненні ними підприємницької діяльності, а тим більше – незаконної діяльності, то у його діях є ознаки корупції.


Всі статті >>>