Публікації
 

Корупція «доїдає» ХБК

Олександр Бурмагін

Монолог на тему губернатора Херсонщини Бориса Сіленкова. Минулого четверга голова облдержадміністрації Борис Сіленков зібрав представників СБУ, УМВС, прокуратури та чиновників різноманітних держструктур, аби поговорити про ситуацію навколо ХБК. Повноцінного діалогу не сталося – чим більше говорив губернатор, тим нижче “соколи ясні” у погонах голови опускали, очі ховали та підводити не наважувалися. Пропонуємо на розсуд читача найцікавіші частини монологу Бориса Сіленкова про ситуацію на ХБК.

“…На останній сесії (облради – авт.) ми всі чули, як один із керівників фракції у своєму виступі, звертаючись до депутатів і керівників області, задавав питання: “Куди дівся целюлозно-паперовий завод? Куди дівся завод “Дельта”? Куди дівся завод напівпровідників?”… Потім я ще додав: “Куди дівся консервний комбінат? Куди дівся “8 березня”, “Херсонвзуття”, куди дівся “Аметист”?”. Іще можна назвати десятки підприємств… І, повірте, багато керівних людей, і з депутатськими мандатами, і які зараз працюють на посадах, були учасниками тих подій. Все це відбувалося тут, у Херсонській області. Вирізали два заводи в Каховці… але це не просто там стіни і метал… там – люди. У яких була робота, у яких були відповідно оформлені трудові відносини, які надіялися, що кожного місяця будуть заробляти копійку і кормити свої сім’ї. А за цими людьми є одна, дві, три дитини… І все це, що робилося, зачепило долю десятків тисяч людей”.
“…Мені не зрозуміла ситуація на ХБК… Борг понад 3 мільйони гривень по зарплаті… Півроку тому він був 1 млн. 900 тис. І там ті ж самі прості люди, які живуть в тих же гуртожитках без води і тепла, які сьогодні думають, як прокормити свою сім’ю, як дітей до школи відправити… Отут я зібрав всіх людей на державній службі…з погонами, без погон,… які отримують достатню заробітну плату кожен місяць… Я думаю, що у Вас в житті все гаразд, а там – 2 700 людей, у яких кожен ранок питання: “Де я зароблю копійчину, аби нагодувати своїх дітей?!”… І ми так з вами, спрощено, кожен день продовжуємо жити і дозволяємо своєю бездіяльністю далі створювати умови, щоб хтось встиг покласти собі в карман… І може він поїде за межі України через певний час і буде сидіти десь на Канарах і сміятись над тим, що на Херсонщині він всіх купив чи надурив… так він буде вважати…Але він поїде, а ці 2 700 людей залишаться у нас з вами…
Ось дивіться, я зробив всю історію по ХБК за 5 років… всі матеріали, що надходили в Службу безпеки області (кидає товсту папку на стіл – авт.), це – все, що надходило в державну податкову службу (бере ще одну папку) – всі доручення, всі листи, всі переписки, всі відповіді… Все, що надходило до господарського суду Херсонщини (така сама товстезна папка)… Це – все, що надходило до Генеральної прокуратури та обласної (ще дві товсті папки)… Це – вся переписка з Фондом держмайна України (ще одна папка)… Це – все, що надходило до Верховної Ради (знов товста папка)… І я питаю: скільки ще треба паперу, щоб отримати відповідь: “Коли люди отримають свою зарплатню?”… Люди вже виграли суди (по стягненню заборгованості з зарплатні – авт.)… Як Ви (звертається представника обласного департаменту виконавчої служби пана Яреська – авт.), як виконавча служба… якщо ви наклали арешт на той строймайданчик, який нікому не потрібен… як ви його будете продавати?... Якщо люди захистили в судах своє право, то виконавча служба має це право забезпечити… Чому ж ви, шановні, не наклали арешт на цілісний майновий комплекс фабрика-кухня? На будівлю по Чорноморській, 8? На цілісний майновий комплекс профілакторій “Чайка”? На адмінбудівлю по 40 років Жовтня, 181-а?... А це ви могли зробити ще 5-6 місяців назад…значить, ви цих об’єктів не бачили? Ви побачили той майданчик, який, можливо, вам підсунули, бо я по-іншому не можу зрозуміти це, і створили умови, що всі ці об’єкти, які я назвав, незаконно продані… Наприклад, фабрика-кухня продана вже “Хімтехстандарту” 23 березня, а 25 травня це вже відчужено на користь “Техноленд”, а 31 травня вже відчужено…товариству “Айсберг Плюс”…і така інформація у мене вже є по кожному об’єкту… Що я можу вам, шановні, сказати – це все корупція…в якій задіяні державні служби… І якщо хтось думає, що я буду про це мовчати, я – мовчати не буду… І от про це (поклавши руку на гору папок, у яких листування з держструктурами – авт.) я теж мовчати не буду… У вас у всіх багато повноважень, я вимагаю від вас одного… створіть умови, щоб люди отримали заробітну плату, поверніть людям віру, що вони живуть в конституційній державі…”.
Після цього були виступи профспілкових лідерів, які розповіли про біди напівголодного колективу та про те, що реальна заборгованість є значно більшою, оскільки 3 мільйони – це сума без індексації. Голова служби примирення та посередництва повідомив, що його структура не може працювати з конфліктом, оскільки роботодавець (“інвестор” ХБК – ЗАТ “Волинський шовковий комбінат”) ухиляється від виконання закону про порядок вирішення колективних трудових спорів. Також він розповів про те, що по ситуації на ХБК подавав 5 скарг до прокуратури, але прокуратура не хоче це питання вирішувати. Відповіли, наприклад, що дали припис, але після того, як його не було виконано, ніхто з прокурорів до суду, як це передбачено законом, не звернувся.
Після цих повідомлень Борис Сіленков знов звернувся до силовиків: “…ось ви мені поясніть, всі правоохоронні органи, – нехай хлопці їдуть з області з мільйоном доларів? Що, вам дали якусь команду, і ви погоджуєтесь із тим, що комбінат вирізається…хоч будьте в цьому відвертими, скажіть “Да! Ми не будемо нічого робити, нехай ріжуть, може і нам на якийсь кусок відпаде”… Ось я прочитав всі відповіді і цю, де зазначається, що немає вже керівника Боєва (Володимир Боєв – голова правління ХБК в 2004-2006 рр., 2 вересня загинув у автомобільній катастрофі – авт.), а всі ці зловживання коїв він…Так крім Боєва там є по закону і наглядова рада, і арбітражний керуючий, там приймалося багато інших незаконних рішень…відчуження цього майна, це ж жах, шановні, в якій ми живемо державі?! Долари вже совість проїли… це ж схеми, які відпрацьовані в Україні класично, це дерибан, на якому вирізалося сотні підприємств в Україні!... Показували фігуру з трьох пальців людям, бідним, голодним… вони з простих робітничих сімей по життю… як, можливо, і деякі з Вас… ви хоча б згадали долю своїх батьків та дідів, звідки ви народилися і як вони вас піднімали… 2000 сімей, простих сімей, простих… без “даху”, без блату, без нічого, і – хлопці… на джипах з охороною… Ви подивіться на тих, що під’їжджають… один “толстолобік” попереду, інший позаду…”.
Після цього спічу в залі зависла важка пауза. Слово взяла голова профкому ХБК Любов Фальченко. Вона розповіла про зневірених робітників, про сотні звернень із закликами про допомогу до всіх можливих інстанцій, про продаж станків за безцінь, який відбувається зараз, про приниження “варягами” місцевого співробітника МВС, який виконував слідчі дії на підприємстві.
Наприкінці губернатор дав доручення силовикам: “До 1 листопада використати всі механізми, аби погасати заборгованість нашим, простим жителям Херсону, які поклали на комбінаті своє здоров’я і свою долю”. У випадку невиконання цього завдання в оголошений термін Борис Сіленков буде ініціювати проведення в Херсоні урядової перевірки з усіх питань, пов’язаних з ХБК. Подібні перевірки вже відбулися в Києві і в Запоріжжі, після чого багато тамтешніх службовців перестали “служити державі” й подалися на вільні хліба.


Всі статті >>>