Публікації
 

Мільйон херсонці заплатили за повітря

Наталя Мельникова

Наприкінці січня віце-прем’єр-міністр Володимир Рибак сповістив депутатам Херсонської міськради, що за його даними, тарифи теплопостачальних підприємств у Херсоні на 100% покривають їх витрати. Депутати здивувалися: а як же постійні скарги тепловиків на те, що їхні витрати не перекривають навіть собівартості виробленого тепла?!

Директор комунального підприємства “Херсонтеплоенерго” Борис Бурман говорить, що пана Рибака просто неправильно інформували, бо дали середні цифри за рік, а в цьому сезоні витрати покривають усього 73% собівартості. А якщо громада не хоче підвищення ціни на тепло, то все одно повинна компенсувати “різницю в тарифах” комунальному підприємству, хай хоч із бюджету.
Цього року в якості компенсації “Херсонтеплоенерго” хоче отримати приблизно 13 млн. грн. Це якщо тарифи не підвищуватимуть...
Депутати з комунальної комісії побували на підприємстві, але довідатися, яким чином утворюються збитки й звідки береться “різниця в тарифах”, їм було непросто. За словами голови комісії Віталія Богданова, Борис Бурман відмовився надати їм документи, порадив писати офіційні запити. Показали депутатам деякі матеріали лише за 2005 рік. І от в них було те, що вразило депутатів. За їхніми даними, “Херсонтеплоенерго” обрахувало своїх абонентів на мільйон гривень. Служба обліку і збуту визначила кількість реалізованої теплової енергії – 338 тисяч гігакалорій, а перевіряючі порахували – вийшло 324 тисячі. Майже 14 тисяч гігакалорій за твердженням комісії – міфічні, і “тягнуть” якраз на мільйон.
Між тим, на думку депутатів, до повернення боргів у “Херсонтеплоенерго” ставляться підозріло безгосподарно. Накопичили 1,5 мільйона так званих безнадійних боргів, тобто, таких, які в суді до розгляду навіть не приймають – вони утворилися більше 3-х років тому. Це 550 тисяч грн. за комунальне майно, яке підприємство передало в оренду, 165 тисяч – заборгував Херсонський міськвиконком, якому підприємство обслуговувало котельню, і ще 232 тисячі не повернуло управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації за найм “Волги” (ГАЗ 3110). У депутатів склалося враження, що “Херсонтеплоенерго” і не намагається отримати ці борги...
Іще туманніша історія – векселі, через які КП втратило більше 600 тис. грн. У 2001 році Херсонська ТЕЦ розрахувалась із “Херсонтеплоенерго” векселем київського ТОВ “Рембутсервіскомплект” на 600 тис. грн. А через рік після передачі векселя ТОВ перестало існувати. “Ми подавали на них у суд, – скаржиться Борис Бурман, – та отримати нічого не змогли”.
Коли Борис Пилипович розповідав цю історію, мені чомусь пригадалася прес-конференція у податковій адміністрації, де йшлося про спосіб, яким “умільці” знімають готівку з рахунків підприємства – так звану “обналічку”. Зазвичай підприємці нібито “купують” якийсь товар або замовляють послуги у фірми, роблять передоплату, фірма в свою чергу нібито “замовляє” товар в іншої, та – ще в іншої, так виходить ланцюг із 2-5 фірм. Остання фірма віддає “перекачану” готівку “замовнику” і – закривається. А замовник запевняє податківців, що навіть у суді нічого не зміг добитися, бо ж фірми – немає! Кажуть, коштує “обналічка” від 5 до 10% від суми. Такі ланцюжки фірм податківці називають конвертаційними центрами.
Сам керівник “Херсонтеплоенерго” вважає, що зацікавленість депутатів його діяльністю має політичний аспект. Адже Віталій Богданов – лідер фракції БЮТ у міськраді, а Борис Бурман – член Партії Регіонів.
Коли верстався номер, голову постійної комісії з питань комунальної власності Віталія Богданова коаліція усунула з цієї посади.


Всі статті >>>