Публікації
 

Хто в Скадовську відповість за втрачені мільйони?

Іван Шульга, заступник голови комісії із земельних питань Скадовської міськради.

У Скадовську депутати міськради перевірили, як хазяйнували їхні попередники. Виявилося: у Скадовську 26 підприємців та підприємств упродовж 3-5 років використовують земельні ділянки без правоустановчих документів. І загальна площа цих ділянок не мала – близько 10 га.

Таку інформацію надав Тимчасовій комісії міської ради Скадовський міжрайонний відділ по контролю за використанням та охороною земель. А це означає, що власники барів, готелів та кіосків, розташованих на цих 10 га, за використання землі нічого не платили місту роками. Неважко підрахувати, яку суму втратила через це громада. Середня грошова оцінка 1 кв. м у Скадовську – 130 грн. Отже, починаючи з 1 лютого 2005р. (дата прийняття рішення міськради про орендні ставки – 8-10% для комерційних структур), до бюджету щороку не надходить від 1 008 000 до 1 260 000 грн.
Із письмових відповідей, які чиновники виконкому надавали депутатам на їхні запити, випливає, що виконком практично не контролював, хто з підприємців платить за оренду землі, а хто ні. Хоча в Законі “Про місцеве самоврядування в Україні” сказано: “виконкоми зобов’язані справляти плату за землю”.
Особливо вражають деякі рішення наших попередників. Наприклад, Закон “Про плату за землю” набрав чинності ще в листопаді 1998 р., а міськрада Скадовська затвердила ставки орендної плати за користування ділянками під кіосками, барами, ресторанами, магазинами і т.п. лише через 20 місяців!
Іще більше дивує, що на Набережній, де влітку найбільше відпочиваючих, ставки на оренду були встановлені менші, ніж, наприклад, у районі ринку на вул. Комсомольській.
Але справжнім хітом “господарювання” попереднього мера та його команди було таке рішення: якщо орендована ділянка до 10 кв. м, плата за 1 кв.м. – 3 грн., а якщо більше 100 кв. м – за той же 1 кв. м платити треба 1 грн. Хоча навіть першокласнику ясно: в кіоску, розташованому на 10 кв.м., прибутки менші, ніж у магазині площею 100 кв. м.
А ось іще зразок “креативного мислення” колишнього міського голови Федора Терехова та його команди – у липні 2002 р. міськрада встановила розміри орендної плати: для торговельних кіосків – 4% від грошової оцінки землі; магазини, кафе, ресторани, гральні автомати, закусочні, більярдні, виставочні салони, кіоск побутового обслуговування – 3%; літні майданчики до 100 кв. м. – 1% , а літні майданчики площею більше 100 кв. м. – 0,8%; автостоянки, готелі – приблизно 0,83% ; АЗС площею до 1000 кв.м. – 3,5%, а АЗС площею понад 1000 кв.м. – 1,5% . І чим менший термін оренди, тим більша ціна 1 кв. м.
При цьому всьому відсутнє будь-яке економіко-правове обґрунтування. А й справді, як обґрунтувати, чому власник кіоску має платити 4% від грошової оцінки землі, власник автостоянки – 0,83%, а власник АЗС площею понад 1000 кв. м. – 1,5%? Через деякий час, на прохання комерційної структури, депутати внесли такі поправки : від 200 до 500 кв.м. використовуваної площі під АЗС , ставка –1%, понад 500 кв.м.– 0,5%
Тим часом усі ці “прив’язки” до виду діяльності та строку оренди – грубі порушення земельного законодавства, де чітко визначена процедура нарахування плати за землю і залежить вона від грошової оцінки та місця.
Заради чого міський голова Федір Терехов та його команда ішли на порушення? Виходить, заради того, щоб дати можливість місцевим магнатам процвітати, та щоб великі кошти за користування землею не надходили до міського бюджету... А в ті часи він мав просто-таки шалений хронічний дефіцит.
Тимчасова контрольна комісія, створена Скадовською міськрадою, вивчивши матеріали діяльності своїх попередників та виконкому, дійшла висновків: роками право користування землею належно не оформлялося, договори в міській раді не реєструвалися, контролю оплати за використання землі не було. Депутати доручили виконкому терміново переглянути та винести на сесію нормативні документи, які регламентують оплату за оренду землі у відповідності до законодавства. Підприємцям, які не оформлять належним чином оренду ділянок, доведеться з ними попрощатися. Депутати також прийняли рішення, яким зобов’язали міського голову Олександра Гавриша вжити заходів до чиновників, винних у порушенні земельного законодавства, та направити звіт Тимчасової контрольної комісії до районної та обласної прокуратур, РНБО, Президенту та у Кабмін. Депутати сподіваються, що правоохоронці, нарешті, помітять те, про що їм неодноразово сповіщали члени Скадовської громади та чесні депутати кількох скликань.


Всі статті >>>