Публікації
 

Де найчастіше вимагають хабарі

Анатолій Бойко, голова Одеської організації Комітету Виборців України

Більше половини громадян України (52%) вважають, що корупція – це виправданий шлях вирішення питань з чиновниками. Такий висновок зробили соціологи під час загальнонаціонального опитування громадської думки про стан корупції в Україні. Дослідження проводили у січні – квітні 2007р. фахівці Київського міжнародного інституту соціології, опитуючи мешканців Одеської, Херсонської, Миколаївської та Кіровоградської областей.

Більшість опитуваних вважають, що корупція дуже поширена у державних структурах і є характерною приблизно для 1/3 всіх функцій та секторів держави.
Так, 67% громадян, які за останній рік мали справу з державними посадовцями, повідомляють, що були прямо задіяні у тих чи інших випадках корупції. 26% повідомили, що протягом останнього року давали хабарі. На запитання, де саме давали хабарі, респонденти визначили як найбільш корумповані установи вищі навчальні та медичні заклади, правоохоронні структури, органи регулювання та перевірок підприємницької діяльності.
Незважаючи на те, що 52% українців (переважно – молодь) вважають, що корупція – найкоротший, а тому виправданий шлях вирішення питань, все ж у 2007 р., порівняно з 1998 р., на 25% менше українців вважають, що для досягнення тих чи інших цілей необхідно застосовувати корупційні дії. І все ж 81,6 % жителів Одеської області, 73,8% жителів Херсонської області і 84,3% жителів Миколаївщини сприймають корупцію як проблему, рівень поширеності якої з 2004 року не змінився, а навіть помітно зріс.
Дослідження показало, що вимагання хабарів в Україні зустрічається удвічі частіше, ніж добровільні хабарі. І що майже в кожному четвертому випадку, коли українські громадяни контактували з державними посадовцями, від них вимагали хабара. Приблизно в 11% випадків середньостатистичний українець при контактах з державними посадовцями сам пропонує хабара, оскільки вважає, що хабара від нього чекають; або виходить із переконаності, що давання хабара є звичною справою; або дає хабара, аби за допомогою посадовця прискорити процес, змусити цього посадовця заплющити очі на порушення тощо.
Виправдовують корупцію як зручний механізм вирішення проблем 60,2% населення Одеської, 48,9% населення Миколаївської і 48,5% населення Херсонської областей. Мешканці Одеської області в 2.2 рази частіше стають жертвами вимагання, ніж пропонують хабарі, це при тому, що пропонують вони їх значно частіше, ніж в інших областях. Населення Херсонської області при контактах з державними службовцями або інституціями пропонує хабарі добровільно майже в 2.2 рази рідше, ніж стає жертвою вимагання, що відповідає загальноукраїнському співвідношенню (1:2). Населення Миколаївської області при контактах з держслужбовцями або інституціями стає жертвою вимагання в 8 разів частіше, ніж пропонує хабарі добровільно.
Та хоч наші громадяни й скаржаться на здирництво та вимагання хабарів, – лише 21% населення Одеської та 33% в Миколаївський області готові боротися за свої права. Зате в Херсонській області за свої права готові боротися 50 % населення!

Довідка:
В опитуванні, що проводилося з 21 лютого по 21 березня, взяли участь 10580 респондентів з усіх областей та Криму. Вибірка є репрезентативною для дорослого населення (18 років чи старше). Теоретична похибка вибірки не перевищує 1% по Україні та 5% по кожній з областей, Криму та Києву. Дослідження проведене Київським міжнародним інститутом соціології в рамках проекту “Сприяння активній участі громадян у протидії корупції “Гідна Україна”.


Всі статті >>>