Публікації
 

Чиновники сплять «нормально»

Алла Тютюнник, Світлана Смаль

У статті “Нам – не все одно” ми вже розповідали про “Список громадян, яким надаються у власність земельні ділянки для ведення особистих селянських господарств на території Володимирівської сільської ради”. І про те, що першою у списку значиться начальник юридичного відділу Херсонського обласного управління земельних ресурсів Надія Іванівна Абрамова, другою – начальник відділу кадастру, моніторингу та державної реєстрації земельних ділянок і об’єктів нерухомого майна Валентина Григорівна Бондар.

Ця ж стаття була надрукована і у газеті "Вгору", співзасновником якої є ХОФМЗ. Після публікації статті “Нам – не все одно” Валентина Григорівна погодилася завітати в редакцію газети "Вгору" й відповісти на питання журналістів. Пропонуємо частину розмови про землі запасу Володимирівської сільради з коментарями начальника Скадовського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель Миколи Гопанчука (його коментар – нижче), які також були надруковані у газеті "Вгору" 6 листопада.)
Кор.: – Скажіть, будь ласка, Валентино Григорівно: ви справді збираєтеся займатися сільським господарством на тих 2 га?
– А я з села.
– Ви тут, в Херсоні, будете працювати? І там теж?
– Там, у Володимирівській раді, у мене рідня. Після смерті мами в 2002 році, так як я одинока мати, мені брат з сестрою допомогли і сказали, що ми будемо обробляти два гектари землі, а тобі якусь курочку дамо. Це взятка, як ви думаєте? Від рідні – як це буде?
– Володимирівський голова Віктор Дригваль був проти того, щоб роздавати цю землю. Тепер він сидить у тюрмі. Багато хто вважає, його посадили, щоб не заважав. Ви спите нормально вночі, знаючи, що він сидить?
– Я сплю нормально. Його що, посадили?!
– Разом з Вами отримав землю хоч один простий селянин, без посади – 2 га біля берега моря?
– Не знаю. Там не берег моря, там далеко до берега. Приблизно 1,8... 2 кілометри. Це близько? Я так не вважаю.
– А юристка Авраменко теж має родичів у селі? Її землю будуть обробляти родичі? Їй для чого потрібні 2 га?
– Я не буду відповідати.

– У Збур’ївці точно так взяли ділянки, продали за великі гроші. Система однакова – що в Хорлах, що у Садовському районі.
– А що в Хорлах?
– Голова сільради теж не хотів віддавати землю. Підкинули хабара, дали 5 років. А ви не знаєте?
– Не знаю.
– Вся Херсонщина знає, а ви ні? І Дригваль сидить.
– Не знала.
– Ну, а люди сільські з Володимирівки чому землю не отримали?
– Отримали там землю.
– По два гектари?
– За все село я не знаю.
– Чому роздають землі на берегах, адже це забороняється водним кодексом?
– Я не знаю.
– А от оцю землю, що ви отримали, 2 га., її що, можна було взагалі без згоди голови сільради отримати?
– За межами населеного пункту – так. До розмежування земель приватної власності.
– Коли будуть розмежування – коли все розгребуть?
– Розмежування проходить – грошей немає. У сільського голови є кошти, нехай робить розмежування. Чому не роблять грошову оцінку, інвентаризацію?
– Це по силах сільраді?
– По силах.
– Тоді чому вони цього не робили?
– Це питання до сільської голови. Нічого не робили, бо сільському голові це не вигідно. Жаль, що у вас записується, я просто не хочу говорити.
– Те, що не записується, немає сенсу друкувати.
– Я більше нічого такого вам не скажу.
– Якого – такого?
– Те, що можна було б сказати.

Коментар начальника Скадовського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель Миколи Гопанчука:
– Стаття 25 ЗКУ передбачає, що при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам із їх числа. Але всупереч вимогам цієї статті, землі в Скадовському районі, розташовані на південь від населених пунктів, були не розпайовані (або не передані сільській раді в запас).
На вимогу начальника райвідділу земельних ресурсів Черненко Н.М. ці землі по формі 6-зем обліковувалися як землі ТОВ “Володимирівка”. У 2007 році керівника ТОВ змусили відмовитися від цих земель. А потім по документах, що їх готували спеціалісти земельних ресурсів, Скадовська РДА почала роздавати ці землі “вигідним людям”, але – не мешканцям Володимирівської сільської ради.
По своїх показниках землі, що розташовані південніше сіл Володимирівка, Лиманське та Новоросійське, тобто, в бік Джарилгацької затоки Чорного моря, мали б бути віднесені до рекраційних земель. Крім того, згідно зі ст. 58 ЗКУ, для створення сприятливого режиму водних об’єктів навколо них встановлюються водоохоронні зони. Зовнішні межі цих зон визначаються за спеціально розробленими проектами. Такий проект по Володимирівській сільській раді (та й інших причорноморських радах) не розроблявся.
Але на вимогу екологічної громадськості Скадовщини Кабінет Міністрів України Постановою від 18.05.2020 р. за №703 затвердив Положення про санітарну охорону Скадовської медичної зони в межах Скадовського району. Цим положенням визначені зони санітарної охорони. Перша зона – суворого режиму. Друга – обмежень. Згідно з цією постановою, всі землі, розташовані південніше від дороги Лазурне – Скадовськ, віднесені до земель другої санітарної зони і згідно з п. 15 Положення мають використовуватися для рекреаційних потреб, а не для сільськогосподарських робіт. Це стосується й 41,2 га земель запасу Володимирівської сільради, розданих “для ведення особистого селянського господарства”.
При наданні цих земельних ділянок виготовлялася технічна землевпорядна документація, а не проекти відведення земельних ділянок, як того вимагає земельне законодавство і Постанова КМУ від 26..05.2004р № 677. Чому? Тому, що для технічної документації землеустрою не потрібно отримувати згоду природоохоронних, санітарно-епідеміологічних організацій. Ці контролюючі органи не погодили б надання земельних ділянок у другій зоні санітарної охорони Джарилгацької затоки.
Депутатський корпус Володимирівської сільради та голова сільради зверталися до голови Скадовської РДА, голови Херсонської ОДА, до Президента, аби припинити беззаконня, але відповідь отримували одну: землі надані у відповідності до земельного законодавства.
А дерибан причорноморських земель набирає обертів. Це було підтверджено при перевірці Скадовського району працівниками Управління державної земельної інспекції у Херсонській області, про що повідомлялося у ЗМІ.

Для довідки:
1 гектар “селянської” землі в рекреаційній зоні Джарилгацької затоки за ринковими цінами коштує нині 300-400 тисяч долларів США.


Всі статті >>>