Публікації
 

Алла Тютюнник про «Будяк року»

Світлана Смаль

Щороку 10 грудня в Міжнародний День прав людини Українська Гельсінська Спілка з прав людини вручає Антипремію “Будяк року” особам та організаціям, які найбрутальніше порушують права людини. Нині серед членів конкурсної комісії була президент Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я, член правління УГСПЛ, шеф-редактор газети “Вгору” Алла Тютюнник.

–Алло Миколаївно, коли і для чого була заснована правозахисниками України Антипремія “Будяк року”?
– Вона заснована у 2006 році для того, щоб привертати увагу до брутальних порушень прав людини в країні впродовж року, щоб об’єднувалися, боролися з такими явищами.
– А чому обрали будяк?
– Це – дуже зрозумілий символ для всього українського народу. Будяк – бур’ян, він швидко засмічує поля, якщо з ним не боротися. Та й хотілося, щоб антинагорода була не надто образлива. Ми не маємо на меті образити, принизити когось, а тільки – вказати на порушення й порушників прав людини.
– На прес-конференції в УНІАН Ви разом з головою конкурсної комісії – відомим адвокатом В’ячеславом Якубенком та директором УГСПЛ Володимиром Яворським оголосили лауреатів антипремії, а потім інформація з’явилася в основному в Інтернет-виданнях, а на телеканалах, радіо та в газетах її було небагато...
– Мене це теж здивувало – в УНІАНі було багато відеокамер, кореспондентів. Можливо, це до певної міри пояснюється тим, чиї прізвища названі серед лауреатів: Генеральний прокурор Олександр Медведько – “За найбільш грубе порушення прав людини” – він вислав у Росію біженця Кузнєцова, якому там загрожують тортури, і це при тому, що закон забороняє висилати людей зі статусом біженців і вже було навіть судове рішення – не висилати. Серед лауреатів – Президент України та фракція БЮТ у Верховній Раді – Президент на власний розсуд протизаконно ліквідував Окружний адміністративний суд у Києві, незаконно звільнив суддю, а фракція БЮТ блокувала Київський апеляційний адміністративний суд. Будяки отримали також Міністерство охорони здоров’я як найбільш інформаційно закритий орган влади, депутат Геннадій Москаль за законодавчу ініціативу – він закликає порушувати права біженців та шукачів притулку, розпалює вороже ставлення до них і навіть подав законопроект, де пропонує узаконити ці порушення. А також Луганська міськрада як найбільш закритий орган самоврядування – у них тільки 1 депутат відповідає на запити, решта – ніколи.
– Ви сказали: “Будяки отримали...”. Як виглядають будяки і як потрапляють до лауреатів?
– Антипремія – букет засушених будяків, до якого додається антиграмота, в якій вказується прізвище лауреата, номінація та за що саме отримав. Щороку УГСПЛ запрошує лауреатів на прес-конференцію в УНІАН, але вони не приходять. І тоді будяки та антиграмоти їм відправляють кур’єрською поштою. Досі всі будяки доходили до адресатів.


Всі статті >>>