Публікації
 

Під п’ятою криміналу

Алла Тютюнник

Після неодноразових погроз фізичної розправи в мою адресу..., пов’язаних із моєю службовою діяльністю..., 19 лютого 2009 року приблизно в 10 годин 20 хвилин невідомі особи підпалили мій особистий легковий автомобіль”. Це – цитата із заяви начальника Скадовського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель Миколи Гопанчука до СБУ.

У ній він називає імена та прізвища доволі високих посадовців Скадовського району, які погрожували йому, але, на жаль, газета не може поки що назвати їх, оскільки люди, які це чули, бояться свідчити проти них. Поки що...
Читач, напевне ж, пам’ятає виступи в (і опубліковані на нашому сайті) херсонській газеті “Вгору” Миколи Гопанчука, який ось уже кілька років намагається припинити дерибан землі у Скадовському районі.
Він підтримував десятки звернень депутатів Скадовської міськради до керівників ВРУ, Президента України, ГПУ, МВД , СБУ з проханням направити до району компетентну комісію, але... “всі наші звернення поверталися на перевірку до Скадовської прокуратури й зводилися до формальної відписки, а дерибан землі в районі та місті набирав ще більших масштабів”.
У серпні 2008 року міжрайвідділ та обласна Держземінспекція виявили: 671,37 га (в тому числі й ділянки рекреаційного призначення) роздані протизаконно. Прокурору Скадовського району направили 9(!) клопотань, аби той в інтересах держави подав позови до суду і вимагав повернення громаді цих земель. Іще 8(!) клопотань послали до Скадовської райдержадміністрації, аби районні чиновники відмінили свої незаконні розпорядження про надання дозволів на відведення земельних ділянок загальною площею 167,9 га.
Тільки впродовж 2008 року Микола Гопанчук направив у райпрокуратуру 5 матеріалів про компенсацію шкоди, заподіяної районній громаді самовільними загарбниками землі, на загальну суму понад 335 тис. грн. Але прокуратура не заявила до суду жодного позову про примусове стягнення збитків.

Чому прокурори покривають розкрадачів?
У зверненні до СБУ Микола Гопанчук написав: “...Шляхом підробки документів посадовці відділу земресурсів надали можливість отримати Кузнєцову С.Р. – тестю прокурора Скадовського району Коржа А.С., земельну ділянку площею 1,29 га для ведення особистого селянського господарства на узбережжі Чорного моря із земель, визначених генпланом міста для будівництва оздоровчих закладів”.
Не менш цікаві факти є і в біографії нинішнього першого заступника голови райдержадміністрації Сергія Кульчиковського.
До призначення на цю посаду він був керівником приватного підприємства “Сатурн”. Ще в 2006 році Микола Гопанчук у статті “Сліди корупції на скадовських берегах” (“Вгору” від 31.08.2020) розповів: “…У Скадовську підприємець Сергій Кульчиковський із 2002 по 2006 р. без жодних правоустановчих документів використовував ділянку площею 838 кв. м. під диско-баром по вул. Набережна. Збитки бюджету від цього склали 27 тис. грн. Інспекція направила клопотання до райпрокуратури з вимогою примусово стягнути з підприємця цю суму”. Райпрокуратура клопотання проігнорувала. Микола Гопанчук направив те ж саме клопотання до обласної прокуратури. “Дані матеріали були повернуті прокурором без розгляду, чим грубо порушувалися вимоги ст.97 КПК України. Облземінспекція неодноразово направляла клопотання по Кульчиковському С.М. до облпрокуратури, які для перевірки направлялися до районної прокуратури. Прокурором району Коржем А.С. до цього часу рішення по Кульчиковському С.М. не прийнято, тим самим він надав можливість безоплатно користуватися земельною ділянкою площею 836 кв.м. в пляжній зоні в комерційних цілях до жовтня 2008 року” (з листа Миколи Гопанчука в СБУ).
А 19 вересня 2008 року Сергій Кульчиковський… був призначений першим заступником голови Скадовської РДА! І майже відразу керівник Скадовської РДА направив голові обласної держадміністрації клопотання про усунення з посади Миколи Гопанчука.

На депутатів – тиснули
Як розповів депутат міськради, заступник голови комісії з земельних питань Іван Шульга, в цей же час прокуратура, інші правоохоронні органи чинили шалений тиск на депутатів міськради, аби вони припинили боротьбу за повернення земель громаді: “Прокуратура порушувала кримінальні справи “по факту”, але фактично – проти депутатів”. До офісу, де працює голова комісії міськради з земельних питань Зоя Лобанова, 1 вересня 2008 року вдерлися міліціонери й люди в цивільному. Як розповіла сама депутат, п’ятеро чоловіків, заламуючи їй руки, потягли її волоком з офісу (третій поверх) на вулицю до службового автомобіля... У райвідділі вони “пресували” Лобанову доти, доки вона знепритомніла, і черговий змушений був викликати швидку допомогу…
У грудні 2008 року Микола Гопанчук, вичерпавши усі можливості Держкомзему і своєї посади, замість злякатися й припинити боротьбу, звернувся до прокурора Скадовського району як громадянин України. Адже ст. 97 КПК зобов’язує органи прокуратури прийняти конкретне рішення по виявлених порушеннях. Громадянин Гопанчук виклав у заяві до райпрокуратури дуже конкретні факти порушень земельного та водного законодавства посадовцями відділу земельних ресурсів на чолі з начальником райвідділу Черненко Н.М. та надав копії підтверджуючих документів, що, на його погляд, свідчили про ознаки в її діях кримінальних злочинів. Громадянин України Гопанчук також повідомив прокуратурі про те, що 333 га вздовж узбережжя Джарилгацької затоки Чорного моря на території Володимирівської сільської ради були приховані від розпаювання та “незаконно передані для ведення ОСГ, в тому числі посадовим особам Головного управління Держкомзему у Херсонській області, в порушення ЗКУ, ВКУ та Постанов КМУ”.

Хто ви, пане Кульчиковський?
Тим часом поведінка Сергія Кульчиковського викликала у громадянина Гопанчука дедалі більші сумніви щодо наявності у цього посадовця вищої освіти. І в січні 2009 р. він звернувся до прокурора із клопотанням перевірити (у відповідності до ст.97 КПК України), чи справді Сергій Кульчиковський отримував диплом про вищу освіту Ростовського державного економічного університету, на підставі якого його прийняли на державну службу – та ще й першим заступником голови РДА!
Прокурор не відповів.
Зате погрози почастішали. Причому, погрожували і розкрадачі землі, і деякі посадовці – лякали не тільки кримінальними справами, а й навіть, “використовуючи особисті зв’язки в кримінальному середовищі, вжити неординарних заходів впливу”. Дзвонили дружині, теж погрожували.

Бандитська помста
Він не здався. І 19 лютого зловмисники в масках серед білого дня, на виду у свідків, спалили його автомобіль. Микола Гопанчук переконаний: це – помста розкрадачів землі і намагання вплинути на нього, аби зупинив перевірки, такі дії підпадають під ознаки терористичного акту (ст. 258 КК України). Він написав про це голові ВРУ, Генеральному прокурору, міністру внутрішніх справ, в. о. міністра СБУ і сподівається, що ці державні особи втрутяться і припинять відверту корупцію у Скадовську. Він також надіслав телеграму до Президента України: “Прошу Вас як гаранта Конституції України захистити мене та членів сімї від противоправних дій посадових осіб Скадовського району, так як моєму життю та здоров’ю є реальна загроза”.


Всі статті >>>