Плани, звіти
 

Аналітичний звіт за Січень 2004 року

Звітний період 01.01.2020 - 31.01.2020

1.Зведена таблиця результатів діяльності коаліції:

1 Загальна кількість антикорупційних справ 68 (в тому числі розпочатих у січні 11)
2 Кількість успішно вирішених справ 3 (також 28 заяв подано до суду клієнтами 2-х громадських приймалень)
3 Кількість антикорупційних дій (рішення влади) 2
4 Кількість системних змін 1

Опис успішних справ

1. Справа пенсіонерів - колишніх працівників центрального конструкторського бюро "Изумруд" (м. Херсон) про несплату заборгованості по зарплатні. Цією справою приймальня коаліції займається з 2002 року.
Суть справи: у 2001 році керівництво ЦКБ "Изумруд" звільнило за скороченням штатів групу пенсіонерів (усього 16 осіб). Загальна заборгованість із заробітної платні складала приблизно 60 тисяч гривень. Керівництво ЦКБ не розрахувалося зі звільненими пенсіонерами, хоча підприємство продовжувало працювати й отримувати кошти на рахунки.
Звернення до суду не прискорило події. Незважаючи на те, що місцевий суд Комсомольського району м. Херсона вирішив справу на користь позивачів-пенсіонерів, через рік після отримання рішення суду, виконавча служба повідомила їм, що у зв'язку з мораторієм, накладеним Президентом на продаж майна державних підприємств, у виконавчої служби немає можливості виконати рішення суду. У звітах за 2002 рік ми вже писали про створення пенсіонерами-позивачами громадської організації "За справедливість", мета якої - об'єднання зусиль для отримання заборгованості по заробітній платні. Юристи громадської приймальні постійно консультують активістів цієї організації. Після звернень до Міністерства юстиції, прокуратури, після проведення прес-клубу за участю начальника обласного управління юстиції, з ЦКБ "Изумруд" було стягнуто 20 000 гривень на погашення заборгованості із заробітної платні. Паралельно була підготовлена заява з приводу порушення Україною вимог ст. 6 Конвенції з прав людини і направлена до Європейського суду.
У січні 2004 року зі Страсбурга надійшло повідомлення, що заява пройшла попередній розгляд допустимості і Європейський суд направив державі Україна документи з вимогою відповісти на питання: чому не виконується рішення місцевого суду? Відповідь мусить бути надіслана до 05.03.2020.
Справа Патрино проти України (Патрино - прізвище пенсіонерки, котра звернулася до міжнародного суду) - одна із 178 справ, визнаних прийнятними до розгляду Європейським судом із 3000, які надійшли від українських громадян у 2003 році.
Це гарний приклад для мешканців України й Херсона зокрема, він свідчить, що громадяни можуть і повинні захищати свої права, навіть коли їх порушує держава. Приклад пенсіонерів ЦКБ "Изумруд" пробуджує людську гідність і надихає інших людей активніше відстоювати власні права.

2. Справа Гаращенко Алли Василівни, інваліда другої групи.
Суть справи: вперше Алла Василівна звернулася до громадської приймальні 25 квітня 2003 року. У неї виникла заборгованість в сумі 56 гривень за споживання електроенергії. Оплатити заборгованість вона не змогла через несвоєчасну виплату їй заробітної плати заводом "Південелектромаш". Алла Василівна звернулася до Новокаховських районних електромереж (РЕМ) з проханням реструктурувати заборгованість на два місяці - до 2 червня 2003 р. Але, незважаючи на домовленість, 14 травня 2003 її квартиру відключили від електропостачання. При цьому працівники РЕМ порушили кілька положень "Правил користування електроенергією для населення". Крім того, монтери електропроводку не заізолювали і таким чином створили загрозу аварійної ситуації.
Що зроблено: волонтер Новокаховської громадської приймальні Юрій Захаров підготував документи та представляв інтереси Алли Гаращенко в суді.
Результат: 27 січня (після чотирьох засідань) міський Новокаховський суд визнав дії РЕМ незаконними й зобов'язав відшкодувати Аллі Василівні 222 гривні матеріальної шкоди та 1500 гривень - моральної. Але найважливіший результат цієї справи - не матеріальне відшкодування, а те, що мешканці Нової Каховки побачили на конкретному прикладі: з протизаконними діями монополіста можна успішно боротися, використовуючи українське законодавство.

3. Колективне звернення мешканців гуртожитку, що розміщений в місті Нова Каховка по вул. Дзержинського, 51. (У звіті за грудень ми писали про успішне вирішення справи мешканців гуртожитку по вул. Гагаріна, 4).
Суть справи: в гуртожитку мешкає 97 сімей. Вперше до громадської приймальні звернулися 20.10.03 троє мешканців гуртожитку з колективною скаргою про те, що 10 жовтня 2003 року гуртожиток відключили від газопостачання. Причина відключення - в гуртожитку прописано багато так званих "мертвих душ". Тобто, людей, що не живуть у гуртожитку й за комунальні послуги не сплачують. Ті мешканці будинку, котрі справді там проживають, боргів за спожитий газ не мають. Гуртожиток знаходиться на балансі заводу "Південелектромаш".
Проблема боргів за газ виникла не в жовтні 2003 року, а набагато раніше. Із цього приводу мешканці гуртожитку неодноразово зверталися до начальника ДП "Комунальне господарство" "Південелектромаш" Терьохіна В.Ф., міського голови м. Нова Каховка Сілєнкова Б.В.
Адміністрації "Південелектормаш" та ДП "Комунальне господарство" ніяких заходів для вирішення проблеми не вживали - не встановили газовий лічильник, не вирішували проблеми з боржниками. Люди зверталися до влади, але вимоги свої на папері не викладали і відповіді отримували усні. Не вирішивши проблему, мешканці гуртожитку звернулися до Ново каховської громадської приймальні коаліції "Партнерство за прозоре суспільство". Люди були доведені до відчаю і планували перекрити автотрасу біля Каховської ГЕС, бо вважали, що тільки так їх почує влада. До юриста вони звернулися з питанням: чи передбачена за це кримінальна відповідальність?
Що зроблено: працівники громадської приймальні провели кампанію едвокасі:
1) склали письмові заяви з питанням - на якій підставі відключили гуртожиток від газопостачання? - та направили їх до:
- начальника ДП "Комунальне господарство" "Південелектромаш",
- профспілкового комітету підприємства, де вони працюють, тобто, заводу "Південелектромаш",
- міського голови м. Нова Каховка Бориса Сілєнкова,
- депутатів міської ради,
- ВАТ "Херсонгаз";
2) залучили місцеву пресу, провели інформаційну кампанію;
3) підготували матеріали для звернення до суду.

Результат: у міськвиконкомі відбулося засідання за участі представників влади, працівників ДП "Комунальне господарство" та мешканців гуртожитку, на якому були розроблені заходи щодо вирішення проблеми. Під час засідання з'ясувалося, що ДП "Комунальне господарство" не надає мешканцям гуртожитку послуг, за які вони платять, або надає неякісні послуги. Наприклад, вентиляційні канали в гуртожитку ніхто не чистив впродовж року, хоча у звітах комунальників ця робота відмічалася, як виконана. Після зустрічі в міськвиконкомі працівники ДП "Комунальне господарство" прочистили вентиляційні канали в гуртожитку.
30 грудня в гуртожитку відновили газопостачання. Зараз мешканці збирають документи для звернення до суду стосовно укладення окремих договорів на споживання послуг з ВАТ "Херсонгаз". Якщо такі договори будуть заключні, мешканці гуртожитку зможуть самі оплачувати за спожитий газ і не залежати від того, чи розрахувалося ДП "Комунальне підприємство" за газ чи ні.

Успішному завершенню цієї справи, в котрій були захищені інтереси 97 сімей мешканців гуртожитку, посприяло рішення органів місцевої влади. Якщо на початку кампанії едвокасі місцева влада не дуже переймалася проблемами мешканців гуртожитку, то врешті-решт чиновники мерії вимушені були зустрітися за столом переговорів з представниками ВАТ "Херсонгаз" і вирішити питання.


Системні зміни

Суть справи: після підписання Інструкції з організації провадження та діловодства у справах про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом МВС України від 22.10.2020 року, інспектори ДАЇ почали вилучати у водіїв "посвідчення водія". Незважаючи на те, що жоден закон не надавав інспекторам ДАЇ права вилучати посвідчення, а Інструкція є підзаконним актом і не може відміняти норми законів, така практика була по всій України та постраждала від дій працівників ДАІ значна кількість громадян України.
Що зроблено: із самого початку, як тільки інспектори ДАЇ стали вилучати права у водіїв, посилаючись на вищезгадану інструкцію, газета "Вгору" (до речі, єдина в Херсоні), стала писати про те, що такі дії інспекторів ДАЇ суперечать Конституції України та Кодексу про адміністративні правопорушення.
Юристи громадської приймальні підготували зразок скарги до суду на неправомірні дії посадової особи і надавали консультації всім водіям, які вирішили захищати своє право в суді.
Запити щодо правомірності дій інспекторів ДАЇ були надіслані до Генеральної прокуратури, до комітетів Верховної Ради України з питань прав людини, з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності та МВС України.
Результат: у січні Генеральна прокуратура отримала відповідь на свій протест, що був поданий в грудні 2003 року Міністерству внутрішніх справ з приводу невідповідності відомчої Інструкції нормам Конституції України. у якій йшлося про те що частина Інструкції, яка дозволяла вилучати права - відмінена, як така, що суперечить Конституції України.

Ми вважаємо, що завдяки всім тим, хто не промовчав, а звернувся до суду, завдяки і нашому внеску, протизаконна практика вилучення прав була відмінена.
Ця історія - яскравий приклад можливостей об'єднаних зусиль громадян на захист своїх прав.

Цілі та завдання у звітному періоді Учасники (НДО - члени коаліції)
Що зроблено
1. Громадська приймальня на базі ХОФМЗ ХОФМЗ, ХОТЗПС, ХООКВУ, ХТВ САУ У звітному періоді до громадської приймальні звернулися 68 осіб.
У громадській приймальні коаліції громадянам надавалися консультації щодо методів захисту прав та запобіганню проявам корупції, розроблялися правозахисні кампанії, готувалися документи для звернення до суду та інших інстанцій.
Підготовлено 24 письмових документа.
"Гаряча лінія" ХОФМЗ, ХОТЗПС, ХООКВУ, ХТВ САУ За звітний період на "Гарячу лінію" звернулися 112 осіб, в тому числі з питань оскарження дій (або бездіяльності) посадових осіб - 51.
2. Громадська приймальня в м. Нова Каховка на базі Новокаховського товариства охорони природи. Новокаховське районне відділення УТОП Громадська приймальня, створена на базі Новокаховського товариства охорони природи надала консультації 97 громадянам.
3. Інформаційна кампанія:
3.1. Постійна рубрика в газеті "Вгору".
3.2. Публікації в ЗМІ.
3.3. Веб-сайт коаліції.
  3.1 У січні в газеті "Вгору" на спеціальній сторінці коаліції "Партнерство за прозоре суспільство" опубліковані матеріали:
- № 3 від 15.01.2020 "Про корупцію в Херсоні знають всі", автор С. Смаль;
- № 3 від 15.01.2020 "Херсонці продовжують давати хабарі", автор С. Смаль;
- № 4 від 22.01.2020 "Студенти купують оцінки на аукціоні, організованому деканатом", автор Е. Ґолибард "Слово просвіти";
- № 4 від 22.01.2020 "Студентам заборонили дарувати цукерки та квіти викладачам під час іспитів";
- № 4 від 22.01.2020 "Англійський досвід боротьби з корупцією", автор Віталій Фомкін, "Данкор";
- №5 від 29.01.2020 "Як адміністрація пенсіонерку штрафувала", автор Н. Козаренко (за матеріалами успішної справи громадської приймальні);
- №5 від 29.01.2020 "Китайский опыт борьбы с коррупцыей влетел в копеечку", автор Віталій Фомкін "Данкор".
3.2 Журналістські розслідування:
- "Вгору" №1 від 01.01.2020 "Единый офис для предпринимателей", автор Жанна Верещак;
- "Вгору" № 01 від 01.01.2020 "Удостоверение водителя - его собственность", автор Олександр Бурмагін;
- "Вгору" №3 від 15.01.2020 "ГАИ больше не будет изымать права у водителей", автор Олександр Бурмагін;
- "Вгору" №3 від 15.01.2020 "Как грабили народ Украины", автор Олександр Земницький;
- "Вгору" № 4 від 2201.2004 "Город бензоколонок", автор Олександр Бурмагін.
3.3. Веб-сторінка Херсонської коаліції (www.uapravo.org/prozorist) знаходиться на веб-сайті Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров'я "UAPravo" (www.uapravo.org). Веб-сайт "UAPravo" був заснований у 2000 році для. Автори веб-сайту доклали чимало зусиль, щоб він став популярним серед багатьох НУО України, ближнього та дальнього зарубіжжя. Відтоді веб-сайт "UAPravo" входить у 20 найбільш відвідуваних із 400 веб-сайтів громадських організацій за рейтинговою системою Toping. Щодня його відвідує в середньому від 50 до 120 осіб.
3.4 09.01.2020 відбулося засідання херсонського медіа-клубу "Південь" на тему "Корупція очима херсонців".
На засідання були презентовані результати проведених організаціями - членами коаліції досліджень громадської думки з питань корупції та конкурсу студентських робіт "Молоді інтелектуали проти корупції". Хід засідання висвітлили 15 ЗМІ:
1. ХОДТРК (ТБ) 12.01.2020 у програмі "Новини дня" (УТ-1), у програмі "Таврійські новини" ("Скіфія"), 13.01.2020 у програмі "Таврійські новини" ( "Скіфія");
2. ХОДТРК (радіо) 09.01.2020 у передачі "Новини";
3. Радіо "Таврія" 09.01.2020 у програмі "Таврійський калейдоскоп";
4. Радіо "Хіт-FM" 12.01.2020 у передачі "Kherson-ua"
5. "Українське радіо" січень 2004;
6. Радіо "ВІК" 12.01.2020 у передачі "Ранкові новини", 18.01.2020 у програмі "Підсумки тижня";
7. "Русское радио" 12.01.2020 у передачі "Новости";
8. Газета "Честное слово" № 1 (15) від 12.01.2020;
9. Газета "Гривна" №3 від 15.01.2020;
10. Газета "Вгору" №3 від 15.01.2020;
11. Газета "Ефір" №3 від 15.01.2020;
12. Газета "Таврійський край" №2 від 15.01.2020;
13. Газета "Новий день" №3 від 15.01.2020;
14. Газета "Булава" №3 від 15.01.2020;
15. Інтернет-видання "Політична України" від 13.01.2020.
4. Проект "Прозорість орендних відносин у сфері комунального майна (Проведення інвентаризації комунальної власності громади міста Херсона)" Херсонська міська громадська організація "Громадський інститут розвитку місцевого самоврядування" Результати проведення "Дослідження якості послуг, що надаються публічними установами підприємцям міста Херсона" були презентовані на засіданні медіа-клубу "Південь" 09.01.2020.
5. Проект "Дослідження якості послуг, що надаються публічними установами підприємцям міста Херсона". Херсонська міська громадська організація "Громадський інститут розвитку місцевого самоврядування" Результати Опитування громадської думки жителів Херсона з питань подолання корупції і ствердження прозорості суспільства були презентовані засіданні на медіа-клубу "Південь" 09.01.2020.
6. Інформаційно-консультативна та просвітницька програма "Чиста сесія". Херсонська обласна організація Комітету виборців України, Центр молодіжних ініціатив "Тотем", Херсонське регіональне відділення Асоціації міжнародного співробітництва "Атлантична Рада України" У звітному періоді заплановане видання Звіту про виконану роботу коаліції НДО Херсонщини у 2003-2004 році. Презентація Звіту запланована на щорічній підсумковій конференції коаліції "Партнерство за прозоре суспільство" 6- 7 лютого 2004 року у м. Києві.