Плани, звіти
 

Аналітичний звіт за грудень 2003 року

Звітний період 01.12.2020 - 31.12.2020

1.Зведена таблиця результатів діяльності коаліції:

1 Загальна кількість антикорупційних справ 58 (в тому числі розпочатих у грудні 17)
2 Кількість успішно вирішених справ 4 (також 26 заяв подано до суду клієнтами 2-х громадських приймалень)
3 Кількість антикорупційних дій (рішення влади) 2
4 Кількість системних змін 1

Опис успішних справ

1. Боровкова Любов Кирилівна, пенсіонерка.
Суть справи: Вперше до громадської приймальні Любов Кирилівна звернулася в січні 2003 року зі скаргою на незаконні дії (бездіяльність) керівництва ЖЕКу № 5 Суворовського району міста Херсона, міськвиконкому та міськжитлоуправління.
Л. Боровкова мешкає в будинку так званого "старого" фонду - це невеликий особняк, збудований ще на початку XX століття. Через вік будинку, його перебудова пов'язана з небезпекою його зруйнування. Сусіди Любові Кирилівни, без узгодження з нею та іншими співвласниками будинку, як це передбачено Житловим та Цивільним кодексами, але за згодою начальника ЖЕКу, зробили прибудову до своєї квартири. Зі скаргами на незаконне будівництво пенсіонерка зверталася до ЖЕКу, міськвиконкому, навіть до Президента. У відповідь вона отримувала відписки, у яких ішлося про те, що порушників оштрафовано, будівництво заборонено. Не зважаючи на це, будівництво було завершено і, навіть, узаконено. Тоді юристи приймальні допомогли Любові Кирилівні підготувати необхідні документи (заяви та скарги).
Через скарги, які Л. Боровкова направляла до різних інстанцій, начальник ЖЕКу погрожував їй "прийняти до неї заходи", щоб далі не писала.
21.10.2020 року поштою Л. Боровкова отримала Постанову про притягнення її до адміністративної відповідальності за самоуправство, згідно зі статтею 186 КоАП. У такий спосіб чиновник спробував покарати пенсіонерку. Любов Кирилівна не знала, що на неї був складений протокол, що без неї її справу розглянули на адміністративній комісії міськвиконкому і що її було оштрафовано на 51 грн. Пенсія Любов Кирилівни складає 96 грн., тож 51 гривня для неї - дуже велика сума.
Що зроблено: юрист Громадської приймальні коаліції Наталя Козаренко склала скаргу до суду на постанову адміністративної комісії і роз'яснила Любові Боровковій її права, як сторони судового процесу.
Результат: справу тричі призначали до розгляду, але через неявку представника міськвиконкому відкладали. Н. Козаренко разом з Л. Боровковою побували на прийомі у голови адміністративної комісії. Тільки після цього їх представник прийшов до суду. 17 грудня відбулося судове засідання і суддя місцевого суду Суворовського району м. Херсона В. П. Бойко виніс рішення, яким скаргу Л. К. Боровкової задовольнив, а постанову адміністративної комісії відмінив (рішення додається).
Після отримання рішення суду Любов Боровкова планує подати в січні 2004 року позов про відшкодування моральної шкоди та скаргу до прокуратури на незаконні дії працівників ЖЕКу. Ці документи також будуть підготовлені юристами громадської приймальні.

2. Семенков Борис Семенович, пенсіонер.
Суть справи: до Громадської приймальні Борис Семенович звернувся зі скаргою на комунальне підприємство "Новокаховтеплокомуненерго". За ненадані послуги, відсутність тепла у квартирі Б. Семенкову пред'явили рахунок до оплати за 10 днів грудня 2003 року з коефіцієнтом перерахунку - 0,8. Згідно з угодою між споживачем (Б. Семенковим) та комунальним підприємством, якщо температура в квартирі складає +18- 20 0С , оплата становить 100% вартості послуг, якщо +140С - 80%, при температурі + 8 0С - 50%. При цьому угодою не враховувалася температура на вулиці.
У період, за який було виставлено рахунок, температура на вулиці була +10 0 С, така ж сама температура була і в кімнаті, опалення не було зовсім.
Що зроблено: на підставі аналізу нормативних документів та угоди про надання послуг "Новокаховтеплокомуненерго" юристи громадської приймальні дійшли висновку, що дана угода не відповідає діючому законодавству, порушує санітарні норми. Було запропоновано надіслати від імені мешканців будинку заяви до міської ради та міськвиконкому Нової Каховки про невідповідність договору нормативним актам. Кожен мешканець цього будинку склав подібну заяву і направив її до вищевказаних установ.
Результат: після отримання декількох десятків заяв від мешканців міста, в міськвиконкомі вимушені були провести засідання з комунальними службами міста стосовно відповідності законодавству договорів зі споживачами. Умови угоди "Новокаховтеплокомуненерго" були перероблені, а мешканцям будинку №16 по вул. Щорса перераховано оплату за послуги, а 10 діб грудня визнані такими, коли послуги фактично не надавалися.

3. Колективна скарга мешканців гуртожитку сімейного типу (всього 32 сім'ї), що знаходиться за адресою: місто Нова Каховка, вул. Гагаріна, 4.
Суть справи: ініціативна група мешканців гуртожитку звернулася до приймальні ще в листопаді 2003 року. В листопаді їх гуртожиток був відключений від газопостачання через наявність боргів. Будинок був обладнаний газовими плити, тому через відключення газу вони не могли готувати їжу. Більшість сімей мешканців гуртожитку мали дітей і не мали боргів за газ. Заборгованість утворилася через бездіяльність керівництва гуртожитку та ДП "Комунальне господарство" заводу "Південелектромаш", якому належить будівля - вони не працювали з людьми, які були прописані у гуртожитку, але не проживали там і не оплачували комунальні послуги.
Що зроблено: працівниками громадської приймальні був розроблений план кампанії едвокасі, склали список організацій, до яких треба направити скарги від мешканців гуртожитку. Якщо б це не дало результату, планувалося звернутися до суду. Юрист приймальні Віталій Козак склав тексти скарг з посиланням на Закон України "Про звернення громадян" та "Про захист прав споживачів". 32 сім'ї надіслали скарги до відповідних установ. Основне питання, з яким зверталися люди до влади: "На якій підставі їх відключили від газу і хто відповідає за це?"
Результат: з цього питання було проведено засідання міськвиконкому, на якому рекомендовано начальнику Новокаховського відділення "Херсонгаз" Позенко Г.І. підключити гуртожиток до газу, а керівництву заводу розібратися з причинами виникнення заборгованості.
22 грудня газ до гуртожитку був підключений.
Мешканці гуртожитку, яких позбавили можливості користуватися газовими плитами більше двох місяців незважаючи на те, що вони не мали заборгованості по оплаті, за допомогою юриста приймальні написали позовні заяви до суду про відшкодування моральної шкоди. Новокаховський місцевий суд прийняв позови і в січні відбудеться судове слухання.

4. Справа по заяві сорока інвалідів Великої Вітчизняної війни (детальна інформація - у розділі Рішення влади №1).
Позитивне значення історії - чиновник, який не своєчасно надав відповідь на запит, був притягнений до дисциплінарної відповідальності.

Рішення влади

1. У квітні 2003 року до приймальні херсонської коаліції з колективною скаргою звернулися 40 інвалідів Великої Вітчизняної війни.
Суть справи: хворі інваліди війни, які знаходяться на постійному обліку у відділенні гемадіалізу Херсонського обласного шпиталю ветеранів війни, звернулися зі скаргою на неякісне лікування. Через хворобу, вони повинні регулярно проходити лікування на апараті штучної нирки (у шпиталі це апарат німецької фірми "Фрезеліус"). До 2003 року на цьому апараті застосовувалися фільтри німецької фірми "Фрезеліус", а на початку 2003 року їх замінили на фільтри вітчизняної фірми "Гамбромед". Через цю заміну, на їхню думку, стан здоров'я хворих значно погіршився. На їхні неодноразові звернення до адміністрації шпиталю, ніякої відповіді вони не отримували.
Що зроблено: Херсонське міське товариство захисту прав споживачів (НУО-член коаліції) звернулося до керівництва шпиталю з проханням надати відповідь на питання чим обумовлена заміна фільтрів і чи не може ця заміна впливати на погіршення стану здоров'я хворих? Головний лікар шпиталю при зустрічі з комісією Товариства відповів, що він не зобов'язаний надавати відповідь на запити громадських організацій.
Після цього від імені коаліції на адресу Херсонської обладміністрації та обласної прокуратури були направлені скарги на керівництво шпиталю, яке порушило вимоги Закону України "Про звернення громадян".
Результат: у грудні були отримані відповіді від обласної прокуратури та обладміністрації про те, що питання розглянуто, а службовця, який несвоєчасно надав відповідь на запити Товариства, притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Продовження роботи: через те, що і у відповіді обладміністрації і прокуратури не було конкретної відповіді на поставлені коаліцією питання, планується направити запити до тендерного комітету обладміністрації та Міністерства охорони здоров'я.

2. Семенков Борис Семенович, пенсіонер.
Суть справи - див. успішну історію № 2.
Результат: після отримання декількох десятків заяв від мешканців міста, в міськвиконкомі вимушені були провести засідання з комунальними службами міста стосовно відповідності договорів зі споживачами. Умови договору між комунальним підприємством та споживачами перероблені, а мешканцям будинку №16 по вул. Щорса перераховано оплату.

Системні зміни.
Семенков Борис Семенович, пенсіонер.
Суть справи - див. успішну історію №2.
Результат: після отримання декількох десятків заяв від мешканців міста, в міськвиконкомі вимушені були провести засідання з комунальними службами міста стосовно відповідності договорів зі споживачами. Умови договору "Новокаховтеплокомуненерго" перероблені, у подальшому порушення прав споживачів стало не можливим.
Найголовніше у цій історії - мешканці Нової Каховки на власному досвіді змогли переконатися, що вони можуть вимагати від влади дотримання прав громадян і можуть їх захистити

Цілі та завдання у звітному періоді Учасники (НДО - члени коаліції)
Що зроблено
1. Громадська приймальня на базі ХОФМЗ ХОФМЗ, ХОТЗПС, ХООКВУ, ХТВ САУ У звітному періоді до громадської приймальні звернулися 96 осіб.
У громадській приймальні коаліції громадянам надавалися консультації щодо методів захисту прав та запобіганню проявам корупції.
Підготовлено 36 письмових документів.
"Гаряча лінія" ХОФМЗ, ХОТЗПС, ХООКВУ, ХТВ САУ За звітний період на "Гарячу лінію" звернулися 121 особа, в тому числі з питань оскарження діянь (або бездіяльності) посадових осіб - 47.
2. Громадська приймальня в м. Нова Каховка на базі Новокаховського товариства охорони природи. Новокаховське районне відділення УТОП Громадська приймальня, створена на базі Новокаховського товариства охорони природи надала консультації 98 громадянам.
3. Інформаційна кампанія:
3.1. Постійна рубрика в газеті "Вгору".
3.2. Публікації в ЗМІ.
3.3. Веб-сайт коаліції.
  3.1 У грудні в газеті "Вгору" на спеціальній сторінці коаліції "Партнерство за прозоре суспільство" опубліковані такі матеріали:
- № 52 від 25.12.2020 "В Украине уже нет оргпреступности. Её функции исполняет режим", автор Станіслав Рачинський, "ВВ";
- № 50 від 11.12.2020 "Усна скарга не діє", "Громадський правозахист у Новій Каховці", автор Н. Бімбірайте;
- № 49 від 04.12.2020 "Прокуратура ЖЭКУ не указ?", автор Н. Коза ренко;
- №51 від 18.12.2020 "Влада визнала корупцію", автор Г. Шипунов, "Середній розмір хабара - 4000 грн.", "Судять президента", автор О. Пушкар.
3.2 Журналістські розслідування:
"Вгору" № 52 від 25.121.2003 інтерв'ю з депутатом міської ради "Я не буду голосовать за бюджет в таком виде".
"Вгору" № 52 від 25.12.2020 "Горводоканал учится работать у Остапа Бендера?", автор Олександр Бурмагін.
"Вгору" №50 від 11.12.2020 "Корупція підточує кожного", автор Олександр Бурмагін.
"Вгору" №50 від 11.12.2020 "Контролер РЭС - в "черном" списке", автор Н. Козаренко.
"Вгору" № 49 від 04.12.2020 "Херсонские борцы за тепло", автор Н. Козаренко.
"Вгору" № 49 від 04.12.2020 "Если не щенками, то конвертами", автор В. Точків.
"Вгору" № 51 від 158.12.2003 "Законно ли забирают водительские права инспектора ГАИ", автор О.Бурмагін.
3.3 22.12.2020 відбулася прес-конференція за участю голови Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Володимира Стретовича та експерта з питань громадянського суспільства програми "Партнерство за прозоре суспільство" Тетяни Сергієнко.
Матеріали прес-конференції були висвітлені в 9 ЗМІ Херсонщини.
4. Проект "Прозорість орендних відносин у сфері комунального майна (Проведення інвентаризації комунальної власності громади міста Херсона)" Херсонська міська громадська організація "Громадський інститут розвитку місцевого самоврядування" Закінчено зведення аналізу даних, отриманих в процесі опитування підприємців міста Херсона, в єдиний аналітичний звіт за результатами проведеного дослідження.
Матеріали аналізу планується оголосити на засіданні медіа-клубу у січні 2004 року.
5. Проект "Дослідження якості послуг, що надаються публічними установами підприємцям міста Херсона". Херсонська міська громадська організація "Громадський інститут розвитку місцевого самоврядування" 6.1. Підведені підсумки конкуру студентських робіт із проблем подолання корупції.
Результати конкурсі планується оголосити на засіданні медіа-клубу у січні 2004 року.
(протокол засідання конкурсної комісії додається).
6.2. 12 грудня у приміщенні Херсонської обласної організації КВУ була проведена загальна зустріч із учасниками інформаційно-просвітницької програми "Чиста сесія", обговоренні результати діяльності ініціативних груп, зібрані анкети, матеріали до брошури "Чиста сесія".
Підготовлена до видання інформаційно-просвітницька брошура "Чиста сесія".
6. Інформаційно-консультативна та просвітницька програма "Чиста сесія". Херсонська обласна організація Комітету виборців України, Центр молодіжних ініціатив "Тотем", Херсонське регіональне відділення Асоціації міжнародного співробітництва "Атлантична Рада України" Проведено друге опитування громадської думки жителів Херсона з питань подолання корупції і ствердження прозорості суспільства. З метою проведення порівнянь результатів опитувань і вивчення соціальної динаміки і змін соціальних настроїв, опитування проведено за тією ж методикою, що і в квітні 2003 року. Відмінності наступні: внесені деякі зміни в опитувальник (анкету) і розрахована нова вибірка приватних (квартирних) телефонних номерів херсонців. Опитування проводить інша група інтерв'юерів, переважна більшість з яких не брали участь у квітневому опитуванні.
Результати опитування планується оголосити на засіданні медіа-клубу у січні 2004 року.