Акції, конкурси, кампанії
 

6(19) 6.02.03.
Останні дні останньої кімнати школяра?
Олександр Бурмагін
Під загрозою закриття опинилася остання кімната школяра в районі ХБК по вул. 28 Армії. Щодня в ній проводять свій позашкільний час понад 150 дітей з навколишніх будинків. Останній вихователь-керівник кімнати був звільнений 31 січня 2003 року у зв'язку з скороченням штату.
Кімната знаходиться на першому поверсі будинку №5. Сам будинок і будівля навколо нього - "гостинка". В них на 6-9 квадратних метрах живуть сім'ї з 3-4 чоловік, користуючись спільним туалетом і кухнею. Підлітку важко всидіти в "пеналі" розміром 3 на 2 квадратних метра, і після школи він іде "грати на вулицю". Куди ж податися дитині з малозабезпеченої сім'ї, яка не знає, що таке гроші на кишенькові витрати? До 31 січня діти, що проживають в районі вулиці 28 Армії, збиралися в кімнату школяра, де їх чекала вихователь Станіслава Подобєда. 28 січня вона прийшла в редакцію з проханням - "не дайте відібрати у дітей те, що належить їм по праву".

Передісторія
- Кімната школяра відкрилася в 1978 році. Тоді там працювали два вихователя. Інвентар, обладнання збирали роками. В наші дні тут проводять свій вільний час від 150 до 200 підлітків віком від 5 до 16 років. Частенько навідуються і випускники кімнати.
В 1999 році їй виповнилося 20 років. На ювілей прийшли представники ХБК разом із мером. Говорили теплі слова, дарували подарунки і обіцяли всіляку підтримку.
- Для кожного тут знайдеться заняття по душі, - говорить Станіслава Антонівна, - хто робить домашнє завдання, хто грає в настільний теніс або возиться біля пошарпаного маленького більярдного столу. Є невеличка бібліотека. Діти влаштовують усілякі конкурси і дискотеки. Взагалі, живуть однією великою дружньою сім'єю. Точніше, жили - це все в минулому.

Теперішнього у кімнати немає.
Після призначення на посаду генерального директора ВАТ "ХБК" Анатолія Рибачука був взятий курс на відродження підприємства. Адміністрація здійснила ряд заходів по зменшенню витратних статей бюджету акціонерного товариства. Одна з них - скасувати всі кімнати школяра. Що і зробили. Залишився один "тягар" - по вул. 28 Армії.
10 жовтня 2002 року Станіславі Антонівні керівництво повідомило про майбутнє в січні звільнення. Але Станіслава Подобєда вирішила не здаватися. Бо промовчи вона - і всі її вихованці опиняться на вулиці. На той час, як вона прийшла у редакцію, жінка побувала у чотирьох депутатів міськради, на двох прийомах у представника народного депутата Олега Беспалова, скаржилась у виконком Дніпровського району... В результаті - відстрочка "виповнення вироку". Керівники ХБК пообіцяли звільнити її не 31 грудня, а місяцем пізніше. І дотрималися свого слова: у п'ятницю 31 січня Станіслава Подобєда отримала наказ про звільнення. Тепер кімната формально ліквідована. Але вихователь не здалася - подала позов в місцевий суд Дніпровського району з проханням визнати наказ незаконним і поновити її на роботі. Крім того, вона просить суд заборонити ВАТ "ХБК" здійснювати які-небудь дії з кімнатою до винесення рішення.
У вівторок, 4 лютого, в кімнату школяра прийшли представники ЖКВ ВАТ "ХБК" і вимагали передати їм ключі і звільнити приміщення. Станіслава Антонівна відмовилась і пред'явила позов до суду. Сказала, що до рішення суду ключі не віддасть, і кімната буде працювати, як і раніше. У цьому конфлікті є ще і третя сторона - міське управління освіти.

Позиції сторін.
"Два місяці тому Дніпровський виконком звернувся до пана Костючка (колишній гендиректор ХБК) з проханням залишити кімнату школяра цільовим дитячим приміщенням при передачі ХБК свого житлового фонду міськвиконкому в комунальну власність, - розповідає директор Центру позашкільної освіти Дніпровського району (Дніпровський будинок піонерів) Ірина Свинаренко. Але це питання "зависло" по сей день. При цьому ХБК не має можливості виплачувати заробітну платню вихователям кімнати школяра. Ось їх і попередили про скорочення. Крім того, міське управління освіти звернулося у фінансове управління міськвиконкому і до замісника мера Сергія Черевка. Вони розглянули питання про виділення заробітної платні вихователю конкретної кімнати школяра. І проблема була вирішена позитивно - виділити чверть ставки убиральниці і ставку вихователя".
Але заробітна платня буде виплачуватись тільки у випадку, якщо приміщення буде передано на баланс міста.
Основна мета ВАТ "ХБК" - одержання прибутку. Освіта, організація позашкільного дозвілля не являється статутною діяльністю комбінату. Оплата комунальних послуг кімнат школяра, виплата зарплат вихователям - це, на думку керівництва, даремна трата коштів.
Начальник ЖКВ Володимир Соловйов коментує: "Ми згодні передати кімнату школяра на баланс міста. Але поки ніяких пропозицій від міської влади не надходило. До мене листи, прохання про здачу його в субаренду або в безоплатне користування не надходили. Якщо будуть - розглянемо".
У справі є ще один нюанс. Будинок №5, в якому знаходиться кімната школяра, врахований у статутний фонд ВАТ "ХБК". Це означає, що товариство являється власником даної будівлі і воно не зобов'язане його передавати місту. Крім того, будинок можна буде передати місту тільки після того, як з нього знімуть статус гуртожитку сімейного типу і виключать із статутного фонду.
Як видно, проблема не проста. І вирішить її можливо тільки спільними зусиллями міських властей і керівництва ХБК.
Далі буде