Акції, конкурси, кампанії
 

№ 3(16) 16.01.2003.
"Грошей нема, і суду нема"
Сергій Яновський
Коли херсонці скаржаться на трухляві труби, затоплені підвали багатоповерхівок, забиті грязюкою та іржою, а від того негріючі системи центрального опалення - комунальщики радять їм оплачувати ремонт за свої кровні. Або чекати, поки мерія виділить на це бюджетні кошти. А чекати їх можна довго - бо чиновники теж скаржаться, що грошей у казні вічна нестача. Але ось їх скарги в більшій мірі "від лукавого". Гроші на комунальні потреби є, біда втому, що ними "смітять", а не використовують з розумом. Контрольно-ревізійний відділ Херсону нещодавно перевірив, куди і на що пішли кошти, асигновані на підготовку комунального житла до опалювального сезону. Їх виводи приголомшливі: згідно акту ревізії, з 669,5 тис. гривен "наліво" пішло 114,9 тис.!
При чому в звітності міського житлового управління спостерігався повний порядок. На кожну бюджетну копійку передплати директора приватизованих ЖЕКів надали акти виповнених робіт, а більше керівництво МЖУ нічого не турбувало. Однак сім зустрічних ревізорських перевірок показали, що порядку немає взагалі. А є методичне розграбування бюджетних коштів способами, випробуваними ще в радянські часи. При ремонті даху, перекладці труб опалення і водопроводу ЖЕКи і їх підрядчики завищували розцінки робіт, включаючи в кошторис все, що заманеться - від платежів "на покриття ризику" до витрат на виклик сміття і експлуатацію автокрану. Для чого при ремонті водопроводу в багатоповерхівці знадобився автокран - цю загадку не вдалося розгадати навіть ревізорам. Крім завищення розцінок, ЖЕКи практикують і "старі" добрі приписки - там збільшать метраж залатаного даху, тут впишуть у звітність пару десятків нібито замінених вентилів. Окремо "маленькі хитрощі" комунальщиків інтересу для правоохоронних органів не представляють. Бо у кожному випадку приписок "вигадувалось" від 200грн. До 3тис. грн. - мізер. Але оскільки в тих чи інших масштабах приписки процвітають у ВСІХ приватизованих ЖЕКах, перетворених в суто "ринкові" товариства з обмеженою відповідальністю, то спільна сума в результаті набралася величезна - більше ста тисяч гривен.
Оскільки місто ці гроші внесло, а натомість мешканці висоток отримали "повітря", переплачені за ремонти тисячі міліція кваліфікувала, як дебіторську заборгованість яка виникла "на пустому місці" - пряме порушення статті 51 Бюджетного кодексу. До адміністративної відповідальності за нього притягли розпорядника кредитів - тодішнього начальника міськжилуправління Олександра Киряка. Однак Олександр Дмитрович не з'явився ні на одне (!) засідання місцевого суду Комсомольського району, де розглядався протокол про правопорушення. Так що передбачений законом термін притягнення до відповідальності пройшов, і суд був вимушений припинити провадження по справі (визнавши, між тим, факт скоєного правопорушення). Тим часом пан Кирияк благополучно пішов у відставку. Тим для начальника міськуправління житлового господарства і закінчилось. А 114,9 тис. що пішли "наліво" коштів у казну так і не повернулись, осівши на рахунках комерційних фірм, які їх, по суті, присвоїли. Згодьтесь, що на них можна було б "повернути молодість" не одній херсонській висотці. Але ж грошей-то немає.